• BLOG
  • Yeni Doğan Buzağılar Çiftlikte Mutlu Mu?

Yeni Doğan Buzağılar Çiftlikte Mutlu Mu?

Herkes yaşamları içerisinde stres altında olabilir. Özellikler büyükbaş hayvan bakımı yaparken her gün farklı bir sorun ortaya çıkabilir. Ancak sizin gibi hayvanlar da stres altına girebilir, bunu gözden kaçırmamanız gerekir. Sürü yönetiminde yeni doğan buzağıların sürüye adapte olması çok önemli bir konudur.

01 Aralık 2022   |    yeni doğan, sürü yönetimi, stres altında

Yeni Doğan Buzağılar Çiftlikte Mutlu Mu? | Benim Sürüm

Yeni Doğan Buzağılar da aynı insanlar gibi ilk doğum anından itibaren stres altına girebilir. Ahır, yem, hava değişikliği gibi etmenler buzağıların strese girmesine ayrıca etki edebilir. Peki, buzağılar bu kaygıdan nasıl uzak durabilirler?

1- Yeni Doğan Buzağıların Karnını Doyurun

Buzağıların bağışıklık sisteminin oturması için hazırlanan beslenme programı hayati önem taşımaktadır. Stres altındaki buzağıda bağışıklık sisteminin oturması zor olabilir ve bu gelişimini kötü etkilemektedir.

Ayrıca, stres altında kalmaması için beslenme sürecinde buzağılara probiyotik katkısının yapılması önemli bir destek sağlayabilir. Stres oluşmadan önce buzağının bağırsaklarının hazırlanması ve gelişmesi için faydalıdır.

2- Gerekli Önlemleri Önceden Alın

Bazı stres durumları önceden tahmin edilemez. Ancak, bu gibi durumlar için gerekli önlemler önceden alınabilir. Ahır değişikliği, konum değişikliği, yem değişikliği, sütten kesilme, aşılama ve muayene gibi işlemler vaktinden önce gerçekleştirilirse, buzağıları stres altına sokabilir. Stres altına girdikten sonra bu süreci atlatması uzun vakit alabilir. Ayrıca, buzağıların yeterli su içmelerine dikkat edin. Su içmeleri buzağıların kendilerini toplamaları ve iyileşmeleri açısından çok önemlidir.

Bir buzağı hasta olduğunda, enerjisinin büyük bir kısmını bu hastalıkla savaşmaya harcamaktadır. Stres öncesi ve sonrasında dışarıdan besin desteği içeren beslenme programı ile yeterli enerji desteği sağlanabilir.

3- Doğumdan Hemen Sonrası

Yeni doğan buzağı için en zorlu zaman doğumdan hemen sonrasıdır. Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiştir. Bundan dolayı hastalığa karşı en korunmasız oldukları dönemdir. Bu dönemde buzağıyla alakalı tüm önlemleri almanız gerekmektedir. Dışarıdan kapabileceği bir mikrop bile, üzerinden atması için çok büyük enerji kaybettirebilir ve bu en büyük stres kaynağıdır. Sağlıklı buzağılar sürü yönetiminin doğru bir şekilde devam etmesi için en önemli yapı taşlarıdır.

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

4- Çiftlik Hayatına Hazırlayın

Yeni doğan buzağılar için gelişimini tamamladıktan sonra sürüye katılma süreci ve sürü yönetimi çok önemlidir. Bu süreçte hayvanın değişimi ani bir şekilde hissetmeden yapılması onu stresten uzak tutacaktır. Taşınması gerçekleşmeden önce gerekli beslenme programını tamamladığından emin olun. Yer değişikliği gerçekleştirdikten sonra da yeterli enerjiyi aldığına emin olmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenmemesi halinde stres altına girmesi çok muhtemel olabilir.

Yeni doğan buzağılar stresten uzak doğru beslenme ve bakımla sürüye kolay adapte olmasını sağlayın. Böylelikle daha mutlu hayvanlarınız olacaktır. Mutlu hayvanlarınız size daha fazla ve kaliteli süt verecektir.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.