Kapat

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

İneklerde Mastitis, tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır. Tedavi masrafları ve iş gücü kaybı ise giderleri oldukça artırmaktadır.

İneklerde Mastitis Sorunu

İneklerde Mastitis olgularında, sütün miktar olarak azalmasının yanında üretilen sütün kalitesi de bozulmaktadır. Bu nedenle süt ürünlerinin raf ömrü kısalmakta ve firmalar itibar kaybetmektedir. Bahsedilen bu olumsuzluklardan daha da önemlisi, mastitisli ineklerden elde edilen süt ve süt ürünleri insan sağlığını da tehdit etmektedir. Kısaca meme sağlığı, işletme devamlılığını sağlamak, tüketiciye kaliteli ürün sunabilmek ve halk sağlığı için mutlaka korunmalıdır.

Süt ineklerini en fazla etkileyen hastalıklardan biri olan mastitis, üreme olaylarında da aksaklıklara neden olmaktadır. Mastitis doğum sonrası dönemdeki süt ineklerinin yumurtalık faaliyetlerini etkilemektedir. İneklerde mastitis yumurtalıklarında yetersiz luteolisis ya da foliküler fazın uzaması sonucunda üreme olayları etkilenmekte ve kızgınlık belirtilerinin geç görülmesine neden olmaktadır.

Yapılan bir çalışmada doğum sonrası dönemde mastitise yakalanan ineklerde luteal aktivitenin başlaması ve kızgınlık belirtilerinin görülmesi daha geç meydana gelmiştir.

Başka bir çalışmanın sonuçlarına göre ilk tohumlamadan önce mastitis olan ineklerde mastitis olmayanlara göre buzağılama ile tohumlama arası süre 4 gün uzamış, ilk tohumlamada gebelik oranı %7 azalmış ve yavru atma oranı %6 artmıştır.

Günümüzde, özellikle entansif süt sığırcılığı işletmelerinde meme sağlığı kontrol programlarının önemi anlaşılmış ve bu programlar doğrultusunda uygun önlemler alınmaktadır. Ancak meme bezi, anatomik ve fizyolojik özellikleri bakımından enfeksiyonlara oldukça açıktır.

Tüm alınan önlemlere rağmen, işletmelerde meme hastalıkları şekillenmekte, bunlardan bir kısmı tedavi edilebilirken, büyük bir kısmı ya tedavi edilememekte ya da geçici bir süre baskılanabilmektedir. Baskılanan enfeksiyonlar ise bir süre sonra nüksedebilmektedir.

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

İneklerde Subklinik Mastitis Nasıl Tespit Edilir? Tabi ki Süt Analiz Cihazı ile...

Mastitis Tespit Cihazı süt ineklerinin meme yangısı oluşmadan önce size uyarı verir. Subklinik Mastitis için geliştirilen bu cihazı sağım sistemleri ve mobil sağım makinelerine süt hortumu üzerinden takarak kolayca kullanabiliyorsunuz. Meme yangısı başlangıcı şüphesi oluştuğu anda otomatik olarak sizi bilgilendirir. Erken önlem bildirimi ile hayvanınıza gerekli tedaviyi yaptırarak büyük ve yorucu masraflardan kurtulabilirsiniz.

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Mastitis Tespiti için Çözüm Açık

Mastitis bir süt çiftliğinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri desek abartmış olmayız Çünkü hem süt verimini kalıcı olarak düşürme potansiyeline sahip hem de bulaşıcı. Üstelik bu hastalık her çiftlikte bulunur ve kolayca bulaşabilir. Buna karşın erken teşhis edildiğinde kolaylıkla kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Özellikle subklinik mastitis için zor olan tedavi değil teşhistir.

Bunun için gözleme güvenmek yerine diğer yöntemleri tercih etmeniz sizi uzun vadede büyük zararlardan kurtarır. En kolay çözüm ise sağım hattına takacağınız minicik bir süt analiz cihazı. Bu cihaz sayesinde her sağımda otomatik mastitis kontrolü yapabilir. Somatik hücre sayısı tehlike arz ediyor ise cep telefonunuza bildirim alabilirsiniz.

Erken teşhis ve tedavi ile sürünüzün süt verimini koruyabilirsiniz. Mastitis Tespit Cihazı hakkında detaylı bilgi almak için hemen tıklayın.

 

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.