• BLOG
  • Süt İneklerinden Gelecekte Beklenenler

Süt İneklerinden Gelecekte Beklenenler Neler?

Bugüne kadar geçirilen yıllarda yetiştirme, yemleme, melezleme, manejman vb. konularda atılan olumlu yönlü adımlar, hayvan başına elde edilen süt verimi artışında etkin rol oynamıştır. Burada hayvan besleme açısından yapılan ekonomik davranımların ve besin maddelerinin etkin olarak kullanılmaları da ciddi katkılar sağlamıştır. Peki, süt inekleri ve süt verimi için gelecekte beklenenler neler?

01 Aralık 2022   |    süt inekleri, gelecekte beklenenler, süt verimi

Süt İneklerinden Gelecekte Beklenenler | Benim Sürüm

Gelecekte hem global hem ulusal bazda hayvan başına süt veriminde az ya da çok artışlar olacaktır. Gelecekte asıl amaç, çok sivri (elit, verim düzeyi çok yüksek) hayvanların elde edilmesi olmamalıdır. Burada asıl amaç, sağlıklı hayvanlarla daha iyi finanse edilebilen bir işletmecilik ve bugünkünden çok daha efektif bir şekilde yemlemenin yapılması sonucu beklenti süt verimi artışlarının sağlanması olmalıdır. Bir diğer tanım ile asli amaç en yüksek üretim değil en yüksek marjinal kazancın elde edilmesi olmalıdır.

Süt İneklerinden Olası Beklentiler Nelerdir?

İnsanoğlunun süt ineklerinden nasıl bir beklenti içinde olabileceğini aşağıdaki haliyle özetlemek olasıdır. Buna göre hayvanlar;

a) Fiyat bakımından ucuz, yeterli ve sağlıklı süt üretsinler,

b) Besin maddeleri içeriği kalıtsal yetenekleri ölçüsünde yüksek süt verimi,

c) Üretilen sütlerden yöreye özgü nitelikli süt ürünleri yapabilsinler,

d) Tükettikleri yem besin maddeleri içeriklerini en efektif şekilde sütlerine yansıtabilsinler,

e) Metan, amonyak, fosfor vb. istenmeyen çevre kirlilik etmenleri bakımından daha az atık üretsinler istenir.

Nitekim günde 50 kg kadar süt veren bir hayvan, günde 6 kg kadar organik madde (OM) dışa atar. Bu miktar OM ile yaklaşık 1.6 kg protein, 2 kg kadar yağ, 2.4 kg dolayında laktoz boşaltıma uğratılır. Tüm bu verimleri vücuttaki rezervlerin parçalanmaya uğratılmadan yapılabilmesi için 700 kg kadar canlı ağırlığa (CA) sahip olan hayvanın her gün 7 MJ NELVkg KM’yi içeren 30 kg kadar kuru madde (KM) tüketmesi gerekir.

Sürü Takip Programı ile hayvanlarınızın süt verilerini günlük girerek geçmişe dair tüm kayıtlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Detaylı süt raporlamaları ile geleceğinizi doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

Yüksek Süt Verimi

Böylesi yüksek süt verimine (50 kg kadar) sahip olan bir süt ineğinde bu miktar süt için rumen, karaciğer ve süt bezlerinde meydana gelen çevrilimlerin düzeyinin aşağıdaki düzeylerde olduğu hesaplanmıştır.5 Buna göre:

Rumendeki çevrilimler: 7 kg kadar UYA- leri, 3 kg kadar mikrop proteini sentezi

Karaciğerin verimi: 60 kg kadar kan sirküle edilir,3.5 kg kadar glukoz kullanımı ile glukunogenes olayları meydana gelir, 0.5 kg kadar üre sentezlenir.

Süt bezlerinden kan akışı: Her kg süt sentezi için 500 litre kadar kan sirküle edilir.

Böylesi yüksek süt verimi ancak ve sadece sağlıklı ve verim potansiyeli olan hayvanlar tarafından gerçekleştirilebileceği aşikardır. Tüm bu verimlerin elbette döl verimi, iki buzağılama arası süre, tohum başına gebelik oranı vb. parametrelerin zarar görmeden başarılmasına çalışılması şarttır.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Geleceğin Çiftçileri BenimSürüm Kullanır

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.