• BLOG
  • Süt İneği Yem Rasyonu

Süt İneği Yem Rasyonu

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

25 Ekim 2019   |    Süt İneği, Rasyon, Sürü Takip Programı

Süt İneği Yem Rasyonu | Benim Sürüm

Süt İneklerine Saman Verilmezse Sorun Olur Mu?

Süt ineğine saman verilmezse elbette sorun yaşanmaktadır. Hem de çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin; hayvanları mekanik olarak doyuramazsınız, sindirim olayları istenilen düzeyde seyretmez, yeterince tükürük salgılanamaz, gübre şekillenemez, üretilen sütlerde yağ oranı düşer vb. daha sayamayacağımız kadar çok sindirim fizyolojisi sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Benim Sürüm Sürü Takip Programı, süt ineğine rasyon hazırlarken size bu konuda son derece kolaylık sağlamaktadır. İşletmenizdeki yem stoğunuzu belirttikten sonra programdan bir reçete talep ediyorsunuz. Bu noktada Benim Sürüm Sürü Takip Programı sizin yerinize Saman oranını belirlemektedir. Detaylarını aşağıdaki videomuzdan inceleyebilirsiniz.

Buzağıların Yem Sürecine Alıştırılması

Buzağıların büyütülmesi sırasında doğum sonrası ilk hafta ağız sütü tüketimi olarak ele alınır. İkinci haftadan itibaren de verilen normal yağlı süt ya da süt ikame yemi (buzağı maması, sıvı formda, buzağı içeceği) yanında hayvan başına 50 - 100 g kadar buzağı büyütme yemi ve bir o kadar da nitelikli (kaliteli) yonca kuru otu kullanılmaktadır.

Aslında bu evrede buzağılar pek öyle fazla miktar kesif yem ya da yonca kuru otu tüketmezler. Bunları böyle erken bir dönemde vermenin amacı, hayvanın katı yemleri de tüketmeye alıştırmak ve bu yemler üzerinden işkembeye farklı tür ve çeşit bakterilerin alınarak erken bir dönemde rumende iyi bir bakteri florasının oluşumuna olanak sağlamaktır. Bu yöntem dünyada sıkça kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir.

Dişi Buzağılarda Sütten Kesimden Sonraki Dönem

Sütten kesim sonrası dişi buzağıların (dişi düvelerin, dişi genç hayvanların), iyi bir gelişim sağlamaları ve ilk ileri gebelik evrelerine kadar nasıl rasyon hazırlanması cevabını, klasik hayvan besleme kitaplarında yada veteriner hekiminize danışarak bulabilirsiniz.

Ancak şunu da unutmayın ki başarı ile büyütülmüş ve de sütten kesilmiş buzağıların artık yemlenmesinde (hele dişi olanlarının, ilkine ileri gebe dönemlerine kadar) de ciddi bir sorunla karşılaşılmaz. Zira bu genç hayvanlar henüz gelişme evresindedir ve de canlı ağırlıkları henüz düşüktür.

Dolayısıyla toplamda günlük besin maddelerine olan gereksinimleri de yüksek değildir. Böylece bu hayvanların; kesif yemler kullanılmadan sadece (normalinde) orta (daha uygun olanı da) nitelikli her tür kaba yemlerin kullanılması ile yemlenmesi olasıdır. Ya da meralatma olanağı bulunan işletmelerde aynı grup hayvanların iyi bir meralatma ile ileri gebe dönemlerine kadar, meralarda otlatılarak yetiştirilmeleri olasıdır.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

www.benimsurum.com banner

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.