• BLOG
  • Süt Çiftliklerinde Güvenli Çalışma Ortamı İçin 3 Önemli Konu

Süt Çiftliklerinde Güvenli Çalışma Ortamı İçin 3 Önemli Konu

Süt çiftliklerinde ve Besi çiftliklerinde çalışma ortamının güvenli olması hayati bir önem taşımaktadır. Bir işletmedeki asıl amaçlardan birisi de günü hem çalışan hem de hayvanlarınızla kazasız tamamlamaktır. Çalışma ortamının yeterli güvenlikte olması üretimin kalitesini de arttıracaktır.

01 Aralık 2022   |    süt çiftlikleri, çalışma ortamı, büyükbaş hayvan

Çiftliğinizde Çalışma Ortamı İçin 3 Önemli Konu | Benim Sürüm

Çiftliğiniz ne kadar güvenli? Çalışanlarınız ve hayvanlarınız için yeterli güvenlik önlemleri alındı mı? Çiftliğinizde güvenli çalışma ortamı oluşması için neler yapılması gerekmektedir?

1- Çiftlik İçinde Büyükbaş Hayvanların Aktarımı

Büyükbaş Hayvanlarınızın bir ahırdan diğer ahıra ya da ahırdan sağımhaneye aktarılırken doğru kontrol edilmesi güvenlik açısından çok önemlidir. Süt çiftliklerinde gerçekleşen kazaların üçte biri hayvanların aktarımında olmaktadır, hatta daha fazlası belki de göz ardı edilmektedir. Ancak bu hem çalışanın sağlığı için hem de hayvan sağlığı için çok önemlidir.

Bir hayvanın ya da toplu hayvan gruplarının nasıl hareket ettirilmesi üzerine çalışanlara gerekli eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Bazı aktarımlarda hayvan sayısı çok fazla olabilir. Bu kalabalık aktarım işlemlerinde istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilir.

Ayrıca işletmenizi hayvanlarınızın aktarımına uygun düzenleyerek kaza oranı en aza indirgenebilir. Büyükbaş Hayvanların doğru ve sağlıklı geçebileceği bir yol sistemi sayesinde bu gibi kazalar daha önce önlenebilir.

2- Gerekli Eğitimlerin Verilmesi

Eğitim çiftliklerdeki güvenli iş ortamı için en önemli faktördür. Daha önce çiftlik işi gerçekleştirmemiş ya da işletmede bulunmamış çalışanlar için işe başlamadan önce doğru eğitimin verilmesi gerekmektedir.

Çalışanlara kendilerinin ve büyükbaş hayvanların nasıl güvende kalması gerektiğine dair bilgilendirmeler yapılmalıdır. Sadece iş başlangıcında değil, çalışmaya başladıktan sonra da eksik görülen konular hakkında gerekli eğitimler verilmelidir. Bu sayede çalışan iş ortamı hakkında gerekli bilgileri almış olur. Kendisi ve hayvanlar için yapılması gereken önlemleri de erkenden alabilirler.

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

3- Çalışanlarınız ile İletişim Halinde Olun

Süt çiftliklerinde güvenli bir çalışma ortamının oluşması için en önemli anahtar kelime: İletişim. Her ne önlemi alırsanız alın, çalışanlarınızla her zaman iletişim halinde olunuz. Süt çiftliğinizle ve ya Besi çiftliğinizle alakalı uygulama ve beklentilerini düzenli bir şekilde dinlemeniz önemlidir.

Çalışanlarınızla haftalık ya da aylık toplantılar yaparak çalışma ortamının güvenliği konusunda iletişim halinde olun. Bu sayede çalışanlarınız güvenli çalışma ortamının ne kadar önemli olduğunu daha iyi bir şekilde anlayıp hissedebilirler.

Bu üç adımdan birini uygulamak bile çiftliğinizde çok etkili olabilir. Ancak üç adımı aynı anda uygulamanız çiftliğinizin güvenliğini sağlamanın en iyi yoludur. Güvenlik önlemleri sayesinde hem çalışanınız hem de büyükbaş hayvanlarınız daha mutlu bir şekilde çiftliğinizde yaşayabilirler.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde süt çiftlikleri için oluşabilecek zararların önüne geçmek amacıyla sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.