• BLOG
  • Süt Çiftliğinizi Modernleştirmek İçin 5 Önemli Adım

Süt Çiftliğinizi Modernleştirmek İçin 5 Önemli Adım

Süt Çiftliğiniz artık hayatınızın merkezinde. Kendinizle ilgili bir karar almadan önce aklınıza her zaman çiftliğiniz ve yapacağınız işler gelmektedir. Benim Sürüm olarak, çiftliğinizi ve sağmal ineklerinizi daha iyi ve modern bir hale getirmek için hayatınızda bu 5 kolay adımı atmanızı tavsiye ederiz:

07 Mayıs 2019   |    Süt Çiftliği, Sağmal İnek, Benim Sürüm

Süt Çiftliğinizi Modernleştirmede 5 Önemli Adım

1. Araştırma Yapın

Süt Çiftliğinizle alakalı planlama yapmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Farklı çiftlikleri ziyaret etmek, çiftçilerle konuşmak, birlikler ya da kooperatfilerle ve temsilcilerinizle iletişime geçmek, veteriner hekimlere danışmak ya da Facebook gruplarına üye olmak bu yöntemler arasında sayılabilir. Ancak bu araştırmaları yaparken, işletmenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınızı sorgulayın. 30 sağmal inek ile 300 sağmal inek arasında kullanılacak teknolojiler arasında ciddi farklar vardır. Her bir seviye için en verimli yöntem farklılık gösterebilir.

2. Çiftliğinizle İlgili Notlar Alın

Tüm bu araştırmalarınızı yaparken bir defter tutun ve bu görüşlerinizi listeyin. Hoşunuza giden ve gitmeyen fikirleri ayırın. Süt çiftliğinizde hangisi daha çok işinize yarar? Çiftliğinizin son durumunu analiz edin. Diğer işletmelerin yöntemleri ile karşılaştırın ve en çok ihtiyacınız olan konuyu keşfedin. Hayvanlarınızın son durumlarını en iyi şekilde takip edin. Sürünüzle alakalı karar sürecinde detaylı raporlar çıkarmaya çalışın. İhtiyaçlar ve önerileri kendi işletmenize göre önem sırasına koymaya çalışın. Ancak bir numaraya yazdığınız işi, önemseyin. İşletmenizin günlük faaliyetleri içerisinde bu bir numaralı çözüme odaklanmayı ihmal eder duruma düşmeyin.

3. Acele Etmeyin

Araştırmanıza başlamadan önce yapacağınız değişikliğin maddi boyutunu iyi araştırın. Size getirisi ve götürüsünü ince eleyip sık dokuyun. Oluşacak farklılıkların sizi nereye taşıyacağına karar vermek için hemen acele etmeyin. Kendinize vakit ayırmanız ve neleri değiştirebileceğinizin farkına varmak sizin için çok önemli olacaktır. Bu noktada neye ihtiyacınızın olduğunu anlamaya odaklanmalısınız.

4. Doğru Sistemleri Keşfedin

Sürünüzün takibini ve gereksinimlerini anlayabilmek için doğru sistemleri bulmanız sizin doğru adımları atmanızı sağlayacaktır. Geçmişte neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı tam olarak anlayıp bu adımları atabilirsiniz. Bunun için en önemli konu doğru bir sürü takibi yapmanızdır.

Benim Sürüm, Sığır Takip Programı ile hayvanlarınızı hem bilgisayardan hem de mobilden ahırda ve her yerde anında verilerine ulaşabilirsiniz ve bu kaçırılmaması gereken bir durumdur. Bununla birlikte hem Kızgınlık Tespit Sistemi (Actimoo) hem de ineklerde Mastitis Tespit Sistemi (Mastitis Tespit Cihazı) ile sağmal ineklerinizin neler yaşadığını zamanında öğrenebilirsiniz.

5. Artık Başlayabilirsiniz

Tüm araştırmalarınızı yaptıktan, notlarınızı aldıktan sonra doğru kararı vermeye yaklaştınız demektir. Bu süreçte sakin kalarak mantıklı kararlar vermeniz sizin için her şeyden daha önemli. Küçük ama emin adımlarla ilerlemeniz halinde geleceğe daha iyi yürüyebilir ve arkanıza baktığınızda her şeyin doğru yapıldığına kanaat getirebilirsiniz. Bu modernleşme sürecinin sonunda ise işletmeniz artık kendini size ispat etmiş ve geleceğe yönelik başka kararlar almanıza da teşvik etmiş olacaktır.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.