• BLOG
  • Sürü Yönetim Programı Neden Gerekli?

Sürü Yönetim Programı Neden Gerekli?

Süt sığırcılığında süt verimi genetik faktörlerin ve çevrenin etkisi altında değişmektedir. Genetik faktörlerin süt verimi üzerindeki etkisi %30 civarında olmaktadır.

27 Ağustos 2019   |    Eski Verileriniz Yeni Sistemde, Süt Sığırcılığı

Sürü Yönetim Programı Neden Gerekli? | Benim Sürüm

Bu nedenle süt sığırcılığında çevre koşullarının optimum koşullara getirilmesi gerekmektedir. Özellikle işletmede günlük işlerin kontrollü ve planlı olarak yapılması gerekmektedir. Bu olası risklerin en aza indirilmesi açısından önemlidir. Bunun için hayvanların sürü yönetim programı ile bireysel olarak takibi gerekmektedir, işletmedeki hayvanların bireysel kayıtlarının tutulması hayvanlarda ortaya çıkabilecek olası sorunların görülmesine ve çözülmesine olanak tanıyacaktır.

İşletme kayıtlarının düzenli tutulmaması ya da önemli bilgilerin kaybolması da sık karşılaşılan durumlardır.

Sürü Yönetim Programı Nelere Yardımcı Olmaktadır?

1. Hayvan Kayıtları

Büyük ve küçük ölçekli süt sığırcılığı işletmelerinde Sürü Yönetim Programının kullanımı ile çiftliğin daha kaliteli yönetiminin sağlanması ve verim artışı hedeflenmektedir. Bireysel olarak kaydedilen buzağı, dana, inek ve boğa kayıtlarıyla işletmedeki hayvanların ve üreme performansının takibinde kolaylık sağlanmaktadır. Bu amaçla öncelikle hayvanların bireysel olarak kayıtlarının olması gerekmektedir.

2. Tohumlama Bilgi Girişi

● Tohumlama bilgileri (Sperma hakkında bilgiler, hangi ırk vs.)

● Tohumlamanın tarihi

● İneğin kaçıncı kez tohumlandığı hakkındaki bilgiler

Sonuç raporlamaları kısmında hayvanların tohumlama bilgilerinden yararlanılarak ineklerin gebelik kontrol tarihlerinin, kuru çıkarma tarihlerinin ve doğum tarihlerinin raporlanması sağlanmaktadır.

Sürü Yönetim Programı Neden Gerekli? | Benim Sürüm

3. Yem Alma İşlemleri

İşletme de alınan yemlerin nerelerden alındığı, miktarları ve fiyatları hakkında işletmeyi bilgilendirmektedir. Böylelikle işletmede alınan yemlerin hangi tarihlerde alındığı sağlanarak yem stok durumlarının hesaplanması sağlanmaktadır. Aynı zamanda yemlerin formlarının ne olduğu ve alınan yemlerin birim maliyetlerini göz önüne sergilediği için ekonomik olarak daha uygun yemleri tercih edebilme imkânını sunmaktadır.

Sürü Yönetim Programı Neden Gerekli? | Benim Sürüm

4. Kasa Durumu

İşletmedeki gelirler ve giderlerin takip edilmesi açısından önem arz etmektedir. Gerektiğinde giderlerin neler olduğu veya gelirlerinin neler olduğu sorgulanıp sorunların ortadan kaldırılıp daha karlı hayvansal üretime olanak sağlamaktadır.

5. Günlük Yapılacak İşlerin Raporu

Sürü Yönetim Programına giriş ile birlikte gün içinde yapılması gerekli olan günlük işlemler varsa programda size gösterilmektedir. Tohumlamaya hazır hayvanların listelenmesi, gebelik kontrolü zamanı gelen hayvanların belirlenmesi, kuruya çıkması gereken hayvanları zamanında tespit edebilmek süt çiftliği işletmeleri için hayati önem taşımaktadır.

Benim Sürüm Sürü Yönetim Programı

Tüm bunların nerede bir arada olduğunu düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Benim Sürüm Sürü Yönetim Programı yukarıda belirtilen başlıklar ve daha fazlasını sağlamaktadır. Girmiş olduğunuz verilerinizin kaybolmasını da önlemektedir. Süt sığırcılığı işletmeleri için hayati önem taşıyan bu başlıkların hepsini bir arada kolayca kullanabilirsiniz.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.