• BLOG
  • Sığırlarda Kızgınlık Dönemini Yakalamak İçin 5 Önemli İpucu

Sığırlarda Kızgınlık Dönemini Yakalamak İçin 5 Önemli İpucu

Kızgınlığı yakalama için her kafadan bir ses çıkar. Çiftçiler çoğunlukla bir onun sözünün peşinde koşarlar, olmayınca bir diğerinin. Sonunda bu işi çözdüğünden emin olanlar varsa bile, eğer gönüllü boşta kalma süresi 3 ayı geçmiş ise, yani hayvanların gebelikten sonra yeniden gebe kalması için geçen süre ortalama 3 ayın üzerinde, o işletme yeterince kar etmiyor demektir. Tohumlama zamanı kaçtıysa iş bitti demektir.

18 Kasım 2022   |    sığırlarda kızgınlık, kızgınlık yakalama, tohumlama zamanı, kızgınlık tespit

Sığırlarda Kızgınlık Dönemini Arttırmak | Benim Sürüm

Hayvanların kızgınlık dönemine girmesinde bir çok etken bulunmaktadır. Süt çiftçisi olarak hayvanların kızgınlık sürecine girmeleri için tüm planları doğru uygularsanız başarılı olabilirsiniz. Sığırlarda Kızgınlık dönemini arttırmak ve kaçırmamak için şu 5 adıma dikkat edilmelidir.

1. Ahırların Durumu

Bir alanda çok fazla inek bulundurmamaya dikkat edin. Bundan dolayı sığırlarda kızgınlık döneminde düşme durumu olabilir. Şu iki madde ile hayvanların ne kadar alana sahip olduklarını ön görebilirsiniz:

● Her inek için en az bir yatma yeri var mı?

● İki inek arasında yaklaşık 60 cm aralık var mı?

2. Zemin Yüzeyi

Kaygan veya çok kaba yüzeyler inekleri sinirlendirir. Zemin yüzeyini düzenli olarak temizleyin. Mutsuz ve stres altındaki hayvanların kızgınlık sürecine girmeleri zor olur. Üç önemli konu hayvanlarınızın mutlu ve stresten uzak dolaşmasını sağlayabilirsiniz:

● Kuru yürüme alanı

● Güvenli ve konforlu zemin yüzeyi

● Dayanıklı Zemin

 

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

3. Ayak ve Bacak Problemleri

Ağrıyan ayakları ya da bacakları olan ineklerin kızgınlık dönemine girmeleri daha zor olur. Kızgınlık döneminde olmadıkları için fazla hareket etmek istemezler. Hatta, diğer hayvanların hareketlerinden de rahatsız olabilirler. Bu da pedometre takılı hayvanların hareketlerini engelleyebilir ve diğer hayvanların kızgınlık dönemini geciktirebilir.

4. Ortam Sıcaklığı

İneğin ortalama 28-30 derece aralığında bir ortamda vakit geçirmesi gerekmektedir. Yüksek sıcaklıklarda hayvanlar rahatsız olurlar. Hayvanlar yüksek sıcaklığa sahip alanlarda yaşıyorsa kızgınlığa girme süreci uzayabilir. Sıcak havalarda ineklerinizi serin tutmak için gerekli önemleri “Sığır Takibinde Yazın Hayvanlarınızın Serinde Kalması İçin 4 İpucu” yazımızda görebilirsiniz.

5. Kızgınlık Tespit Sistemi

Hayvanlarda kızgınlık yakalamak için 7/24 takip etmek sizin için imkansız gibi olabilir. Actimoo-Kızgınlık Tespit Sistemi ile hayvanlarınızı gece ve gündüz takip edebilirsiniz.

Kızgınlık dönemine giren bir hayvanınızın bilgisi anında SMS ya da e-posta bildirimi ile size gelmektedir. Üstelik, Benim Sürüm Sığır Takip Programı, Actimoo-Kızgınlık Tespit Sistemi ile entegreli çalışmaktadır. Bu sayede hayvanlarınızın tüm durumlarını en iyi şekilde takip edebilirsiniz.Actimoo ile tohumlama zamanı kaçmaz.

Actimoo Nasıl Çalışır?

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Mithat KUSEYRİOĞLU

Bence Actimoo’nun en büyük faydası ineğin saatinde tohumlanması olmuştur. Actimoo üzerinden hayvanınız kızgınlıktadır şekilde bildirim geldi.

Hayvanı gözlemlediğimde bir atlama ya da hakaret göremedim. Kontrolü için veterinerimi aradım. Veterinerim muayene ettikten sonra yumurtalıkların çok iyi bir dönemde olduğunu belirtti.

Mithat KUSEYRİOĞLU

Çiftlik Sahibi

Ahmet BASKIN

3-4 saat gözlem yaptığım halde bir şeylerin farkına varamadım. Ancak iş için başka bir yere gittiğimde Actimoo üzerinden şu numaralı hayvanınızın hareketliliği artmıştır şeklinde bildirim geldi. Kendim de şaşırdım nasıl farkına varmadım diye. Dönüp kontrol ettiğimde hayvanın iyi bir kızgınlıkta olduğunu gördüm.

Ahmet BASKIN

Çiftlik Sahibi

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.