• BLOG
  • Sığır Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan 5 Klasik Sorun ve Çözümleri

Sığır Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan 5 Klasik Sorun ve Çözümleri

17 Mayıs 2019   |    Sığır Yetiştiriciliği, İneklerde Kızgınlık Tespiti, Sığır Takip Programı

Sığır Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Sorunlar | Benim Sürüm

1. RASYON HATALARI

Sığır Yetiştiriciliğinde yapılan en büyük hatalardan biri, işletmede bulunan yem maddelerinin doğru oranda karıştırılmadan hayvanlara verilmesidir. Bunun sonucunda da hayvanlarda Ketozis, Asidozis, Hipokalsemi gibi önemli beslenme hastalıkları oluşmaktadır. Bu hastalıklar verimi düşürmenin yanı sıra ölümcül boyutlara ulaşabilmektedir.

Rasyonla ilgili bir başka önemli konu da yemlerin depolanmasıdır. Depolama koşullarının kötü olması, silaj gibi yemlerin küflenmesi, hayvanlarda toplu zehirlenmelere yol açarak bir günde bütün sürünüzü kaybetmenize neden olabilir.

2. BUZAĞI YÖNETİMİ

Doğumhanede, yavru sularının da olduğu bakterilerin üremesi için oldukça uygun bir ortamdır. Bu yüzden bir buzağı doğduktan sonra, doğumhanede çok zaman geçirmeden bireysel bölmeye alınmalıdır. Yeni doğan bir buzağının immunglobulinlerden yararlanması saat geçtikçe azaldığı için hayatının ilk birkaç saatlik kısmında yeteri kadar kolostrum almalıdır.

Bütün bu önemli konuların kontrol altında tutulabilmesi için, ineğin ne zaman tohumlandığı ve tahmini olarak ne zaman doğuracağı bilinmelidir. Benim Sürüm Sığır Takip Programı ile her gün ekranınızdan bunun takibini yapabilir, doğumu yaklaşan hayvanları görebilir ve e-posta ile zamanı geldiğinde bildirim alabilirsiniz. Bu sayede Sığır Yetiştiriciliği için gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

3. İNEKLERDE KIZGINLIK TESPİTİ

İnek veya düvelerin kızgınlıklarının saptanması, kolay fakat dikkat gerektiren bir işlemdir. Hayvanların çoğu kızgınlık belirtilerini sabaha karşı göstediği için bu saatlerdeki kontrollerin düzenli ve dikkatli yapılmaması, çiftliğe ekonomik olarak ciddi zararlar vermektedir.

İneklerde Kızgınlık tespitinin doğru yapılması, tohumlamaların uygun zamanda yapılmasını ve böylelikle gebelik oranlarının artmasını sağlamaktadır. Hayvanınızın son doğumunu ne zaman yaptığını ve ne zaman tohumlanmaya hazır duruma geçtiğini Benim Sürüm Sığır Takip Programı ve Actimoo- Kızgınlık Tespit Sistemi ile entegreli bir şekilde takip edebilirsiniz.

4. SAĞIM HİJYENİ

Süt ineği işletmeciliğinde sağımhane, çiftliğin kalbidir. Aynı zamanda çiftliği ciddi ekonomik zarara uğratan mastitisin oluşması için en uygun ortamdır. Sağımhanedeki hijyen eksikliği, hastalık oluşmasına ortam hazırlayarak süt veriminin düşmesine neden olmaktadır. Sürü genelinde süt veriminde düşüşlerin olduğunu ve mastitisin arttığı sistem üzerinden görebilir, sağımhanenizin kontrolünü yapabilirsiniz.

5. GEBELİK YÖNETİMİ

Gebe hayvanlarınızı doğuma iki ay kala kuruya çıkartıp dinlendirmeniz gerekmektedir. Bütün bir laktasyon boyunca yıpranan meme dokusunun ve aynı zamanda ineğin bir sonraki laktasyon için vücut besin depolarının yenilenmesi gerekmektedir. Bu dönemde gebelere yapılması gereken aşılar da vardır. Benim Sürüm Sığır Takip Programı ile kuruya çıkması gereken hayvanları ve gebelik döneminde yapılması gereken aşıları takip ederek, zamanında müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.