• BLOG
  • Sığır Takibinde Yazın Hayvanlarınızın Serinde Kalması İçin 4 İpucu

Sığır Takibinde Yazın Hayvanlarınızın Serinde Kalması İçin 4 İpucu

Yaz günlerinin gelmesine çok az kaldı ve biliyoruz ki Türkiye’de yazın havaların sıcak olması çok olağan bir durumdur. Vücut sıcaklığı hayvanlarınızın sağlık durumunu direk etkilemektedir. Sığır takibinde kış mevsiminde hayvanlarınızı soğuktan koruduğunuz gibi, yaz mevsiminde de hayvanlarınızı yüksek sıcak havalardan korumanız gerekmektedir. Yazın hayvanlarınızın serinde kalması için 4 ipucu aşağıdaki gibidir:

03 Mayıs 2019   |    Sığır Takibi, Sığır Sağlığı

Yazın Hayvanlarınızın Serinde Kalması İçin 4 İpucu

1. Hava Dolaşımı

Sığır sağlığında yazın hayvanların vücut ısılarının düşürülmesi için en önemli konu hava dolaşımıdır. Yıl içinde işletmenizin en önemli hedeflerinden birisi de çiftliğinizin havalandırma sistemini kontrol ettirmeniz olmalıdır. Sirkülasyon halindeki hava temiz ortam ve sürünüzün sağlığı için çok önemli bir faktördür.

2. Taze ve Temiz Su

Hayvanlarınızın her zaman taze ve temiz suya ulaşabildiklerine kesinlikle emin olun. Bu bir sağduyu gibi görünebilir. Sığır takibinde suyun ne kadar çabuk kirlendiği şaşırtıcı bir gerçektir. Kirlenen suyun içerisinde bakteriyel bir hastalığın olma olasılığı çok yüksektir ve bu da hayvanlarınızın hastalanmasına neden olabilir. Yazın sıcak günlerinde hayvanların su içmesi çok önemlidir. Özellikle de temiz su içmeleri sığır sağlığında göz ardı edilmemelidir.

3. Kuru Yatma Yeri

Diğer önemli konu ise hayvanların yattıkları alanlar. Sığır takibinde bu alanların kuru olduğundan kesinlikle emin olunması gerekmektedir. Kış aylarındaki gibi hayvanların sağlıklı vücut ısılarına ulaşması için kuru alanda yatmaları, dinlenmeleri çok önemlidir. Kuru dinlenme alanları hayvanlarınızın hastalıklardan uzak durması ve sağlıklı bir şekilde süt verebilmeleri için gereklidir.

4. Hastalıkların Önlenmesi

Hayvanlarınızın hasta olup olmadıklarını günü gününe kontrol ve takip edin. Yaz sıcaklarında hastalıklar çok hızlı bir şekilde gelebilir. Sıcak havanın etkisiyle de bu hastalıkların yayılması işten bile değildir. Çiftlikte iş yoğunluğundan dolayı sığır sağlığını tek tek takip etmenizi zor olabilir. Muayenelerini ve Aşı kontrollerini, Benim Sürüm Sığır Takip Programı ile çok kolay takip edebilirsiniz. Her hayvanınızın muayene durumunu tek tek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, Muayene ve Aşı zamanı gelmiş hayvanlarınızın bilgileri zamanında size e-posta bildirimleri ile hatırlatılmaktadır.

Unutmayın, sıcak havalar hayvanlarınızın sağlığını direk etkileyebilir. Sürünüzün sağlıklı bir şekilde takip edilmesi çok önemlidir. Hayvanlarınızın sağlıklı bir yaz geçirmesi için bu tavsiyeleri dikkatlice takip edin.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.