• BLOG
  • Sığır Besisi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sığır Besisi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genç erkek sığırların büyüme dönemlerinde, uygun yemlerle, en kısa sürede ekonomik canlı ağırlıklarına ulaştırılmalarına besi denir. Peki, sığır besisi yapılırken nelere dikkat edilmeli? Rasyon hazırlarken hangi yemden ne kadar kullanmanız gerekir? Yem rasyonu için otomatik öneri veren bir sistem var mıdır? Gelin aklınızdaki tüm soru işaretlerini içeriğimizde birlikte inceleyelim.

23 Ağustos 2019   |    sığır besisi, rasyon hazırlarken, yem rasyonu, canlı ağırlık

Sığır Besisi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Benim Sürüm

Besi Danalarının Rasyonu Hakkında Önemli Bilgiler

Besi danaları arpa-buğday-mısır gibi taneli yemlerden tükettikleri zaman canlı ağırlık artışı sağlarlar. Taneli yemler daima iri kırılmış veya ezilmiş olmalı, kesinlikle un haline getirilmemelidir. Rasyon hazırlarken kaba yem, kesif yem, protein-enerji dengeleri çok önemlidir.

Benim Sürüm Sığır Takip Programı ile sığır besisi hayvanlarınız için özel ya da grup şeklinde bir rasyon programı hazırlayabilirsiniz. Rasyon programında işletmenizde bulunan yem stoğu durumunuzu da net bir şekilde görebilirsiniz. Bu sayede mali hesaplamalarınızı da daha detaylı yapabilirsiniz.

Su ve yem tamamen serbest olmalıdır. Hayvanların yem tüketimi canlı ağırlıklarına orantılıdır. Yem değişikliklerinde ve ilk defa besiye başlandığında mutlaka 10-15 günlük alıştırma periyodu geçirilmelidir.

Hayvan Sağlığı Açısından Besiye Nasıl Başlanmalıdır?

Yoldan gelmiş, yol yorgunluğu, açlık, susuzluk, yem rasyonu değişikliği, vitamin mineral noksanlığı, iklim değişikliği gibi stres faktörlerine maruz kalmış danalara çiftliğe kabulde mutlaka uzun etkili bir antibiyotik uygulanmalıdır. Sığır besisi yerine gelen danalara iç parazitlere karşı kombine bir parazit ilacı kullanılmalı, ayrıca tüm danalar için dış parazit ilaçlaması yapılmalıdır.

BenimSürüm Sığır Takip Programı ile hayvanlarınızın muayene ve aşı geçmişini kolaylıkla kayıt altına alabilirsiniz. Bu sayede hangi hayvanların, ne gibi muayene veya aşı yapılması gerektiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Sığır Besisi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Benim Sürüm

Sığır Besisinde Görülen Önemli Hastalıklar Nelerdir?

Şap

Çok bilinen ve yaygın bir hastalıktır. Ağız ve ayaklarda yaralarla kendini gösterir. Büyük ekonomik kayıplara sebep olur. Düzenli aşılama yapmak, temizlik ve dezenfeksiyona dikkat etmek, besi yerine yeni gelen hayvanları diğerlerinden uzak bir yerde en az 10 gün karantinaya almak hastalıktan korunmayı sağlayabilir.

Hastalığın görüldüğü hallerde en yakın veteriner örgütüne haber vermek, başka enfeksiyonların bulaşmasını önlemek için uzun etkili bir antibiyotik kullanmak gerekir.

Solunum Sistemi Hastalıkları

Solunum sistemi hastalıkları stres faktörleri, virüsler ve çeşitli bakterilerin birlikte oluşturdukları, ekonomik kayıplara sebep olan problemlerdir. Stres faktörleri olarak nakliye, dengesiz rasyon, kötü barınak koşulları, ani iklim değişiklikleri sayılabilir. Hastalık görüldüğü takdirde uygun antibiyotik tedavisi yapılmalı ve koşullar düzeltilmelidir.

Topallıklar

Yükleme, indirme-bindirme esnasında danaların çeşitli darbelere maruz kalması topallıklara sebep olabilir. Taşıma araçlarına gereğinden fazla dana yüklememek, yükleme ve indirme sırasında dikkatli davranmak bu tip problemleri önleyebilir.

Besiciliğin Olmazsa Olmazları Düzenli Takip & Doğru Rasyon

Besicilik için birçok parametreyi takip etmeniz gerekir. Hayvanların belirli bir sürede, yem maliyetlerini gözeterek kilo almasını sağlamak aynı zamanda ciddi bir hesap kitap işidir. Tüm dengelerin kontrol altında tutulmadığı bir besi çiftliği maalesef zarar etmeye mahkumdur.

Üzülmeyin artık BenimSürüm sürü takip sistemi var. Bu program hayvan maliyetinden, ağırlık takibine, muhasebe kayıtlarından, otomatik yem rasyonu hazırlamaya kadar birçok konuda en büyük yardımcınız. Üstelik ister bilgisayarınızdan, ister tabletinizden, isterseniz de cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Size uygun sürü takip programı paketini seçmek isterseniz hemen tıklayın.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.