• BURADASINIZ
  • BLOG
  • Sağlıklı Süt Üretimi

Sağlıklı Süt Üretimi

Sütte somatik hücre sayısı, sütteki bakteri yükü ve kalıntı takip programları içerisinde yer alan sütte antibiyotik kalıntısı varlığı sağlıklı süt üretimi için sıkıntılı konulardan bazılarıdır.

28 Mayıs 2019   |    Sağlıklı Süt, İneklerde Mastitis, Süt Üretimi

Sağlıklı Süt Üretimi | Benim Sürüm

Bu konuların çıkış noktası olarak işletmelerde yaygın gözlenen İneklerde Mastitis (meme yangısı) hastalığını temel sayabiliriz. Hastalığın tedavi süreci zaman, para ve kalite kaybına yol açar. Bilindiği üzere kaliteli süt için AB tarafından belirtilen kriterler, çiğ sütün bir ml’sinde somatik hücre sayısının 200 bin, bakteri yükünün 10 binin altında olmasıdır.

Konunun bakteri yükü ile ilgili kısmı, sağım esnasında ve sağım sonrasındaki uygulamalar düzenlenerek büyük ölçüde kontrol altına alınabilmektedir. Sağım sırasında ve sonrasında oluşabilecek harici kontaminasyon (bakterilerin bulaşması), hijyen kurallarının uygulanması ve süt soğutma tankı kullanımı vasıtasıyla engellenebilmektedir.

En Büyük Problem: İneklerde Mastitis

Sütte somatik hücre sayısı ve antibiyotik kalıntısı konuları direkt olarak süt işletmelerinin en büyük problemi olan “İneklerde Mastitis hastalığı" (meme yangısı) ile ilgilidir. Hastalık ile sürekli bir mücadele halinde olan meme dokusundan elde edilen sütte, somatik hücre sayısı (kandan süte geçen lökosit sayısı) yüksek olacaktır. Hastalık ülke ekonomisine yaklaşık olarak 40 trilyonluk bir ekonomik kayba yol açmakla birlikte üretilen sütün de kalitesiz olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır.

İneklerde Mastitis’in temel nedeni mikroplardır. Fakat yalnızca mikrop varlığı hastalığın oluşması için yeterli değildir. Hastalığın oluşmasını sağlayan pek çok neden vardır: sürüde mastitisli hayvan varlığı, sağımcıların kirli elleri, kirli bez kullanımı, süt verimi yüksek hayvani, meme ve meme başı bozukluğu bulunan hayvani, hava koşulları ve mevsim etkileri gibi. Kısaca meme dokusuna mikropların girişini kolaylaştıran bütün durumlar hastalığa yakalanma riskini arttırır diyebiliriz.

İneklerde Mastitis yalnızca süt veriminde azalmaya yol açmakla kalmayıp, memenin bir veya birkaç lobunun (bölümünü körleşmesine, hatta tamamen süt veremeyecek duruma gelmesine de neden olmaktadır. Ayrıca halk sağlığı yönünden bakıldığında, mastitisli memeden elde edilen sütleri içenler ve bu sütlerden yapılan peynirli yiyenler, hastalığın en yaygın etkenleri olan Streptokok ve Stafilokok bakterileri ile toksinlerini alarak zehirlenmelere maruz kalabilmektedirler.

Nasıl Önlem Alınabilir?

Hastalık ile ilgili yapılan antibiyotik tedavisi artık Veteriner Hekim kontrolü içerisinde yer almaktadır. Elbette hastalığın tedavi sürecinde antibiyotik tedavisi kaçınılmazdır. Ancak sahada görülen kontrolsüz antibiyotik kullanımı dolayısıyla sütte ve ette kalıntı sorunu, "süt ve süt ürünlerinde kalite" ile ilgili göz yumulmayacak derecede önemli bir diğer konudur.

Basit bir mantıkla düşündüğümüzde, sütteki bakteri yükü ne kadar olursa olsun UHT pastörizasyonu sonucu sütün içerisinde bulunan bakteriler ölmekte, fakat kimyasal madde olmasından dolayı antibiyotik kalıntısı bu işlemden etkilenmemektedir.

Bu nedenden dolayı sağlıklı süt üretiminde doğru hareketleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mastitis Tespit Cihazı ile hayvanlarınızın meme yangısını erkenden teşhis edebilirsiniz. Tedaviye en erken zamanda başlayabilirsiniz.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.


www.benimsurum.com banner

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

BenimSürüm, Sürü Yönetim Programı hakkında detaylı bilgi almak ve satın alma işlemleri için bize yazın.