• BLOG
  • Laktasyon Başlangıcındaki Süt İnekleri

Laktasyon Başlangıcındaki Süt İnekleri Hakkında

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de süt ineklerinde süt veriminde sağlanan artışla birlikte döl veriminde düşme gözlenmektedir.Yeni doğum yapan ineğin memesinin şişmesinin bu konu ile bir ilgisi var mıdır?

22 Kasım 2022   |    laktasyon başlangıcı, süt inekleri, yem rasyonu, yeni doğum yapan ineğin memesinin şişmesi

Sağlıklı Süt Üretimi | Benim Sürüm

Buzağılama aralığı, gebelik başına düşen tohumlama sayısı ve süt verimi gibi birçok faktör, süt ineklerinin üreme performansında etkili olmaktadır. Bu bağlamda, üreme performansı işletme ekonomisi açısından temel göstergelerden biridir. Üreme performansı ile işletmenin geleceğinde yapılacak işlemler belirlenmektedir.

Üreme, hormonal ve metabolik olaylar serisi ile gerçekleşmektedir. Üreme döngüsünü kontrol eden hormonal mekanizmanın etkinliği ise yem tüketimi ve süt verimi ile ilişkilidir. Doğumla birlikte başlayan laktasyon sürecinin ilk 8 haftası üreme açısından en kritik dönemdir. Bu dönemde bir taraftan süt verim düzeyinin artması diğer taraftan ise üreme siklusunun (kızgınlık düğüsünün) yeniden başlatılması için gerekli olan yenilenme ve hazırlık süreçleri, rasyonun protein ve enerji düzeyleri ile etkileşim içerisindedir.

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Doğru Rasyon Hazırlanması

Süt ineklerinde protein gereksinmesi canlı ağırlık, süt verim düzeyi ve laktasyon dönemine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ancak, sürüdeki hayvanlar arası bireysel farklılıklar protein gereksiniminin net olarak belirlenmesini engelleyebilmektedir. Bu nedenle, yüksek süt verim seviyesinin devamlılığı için genel olarak gereksinim miktarının üzerinde protein düzeyine sahip rasyonlarla besleme tercih edilmektedir.

Bu noktada Benim Sürüm Sığır Takip Programı, rasyonunuzu hazırlarken size bu konuda son derece kolaylık sağlamaktadır. İşletmenizdeki yem stoğunuzu belirttikten sonra programdan bir reçete talep ediyorsunuz. Benim Sürüm Sığır Takip Programı sizin yerinize hayvanınızın bir günde ortalama alması gereken Kuru Madde, Ham Protein ve Enerji miktarını hesaplamaktadır.

Protein içeriği yüksek rasyonlar (kuru madde bazında % 17-19 ham protein) süt verimini artırıcı etkiye sahip olmakla birlikte rumen, kan, süt, folikül ve uterus sıvılarında üre düzeyinin artmasına da neden olmaktadır.

Öte yandan, laktasyon başlangıcında aşırı protein tüketiminin üreme parametreleri üzerine olumsuz etkisi enerji gereksinimi ile de ilişkilendirilmektedir Amonyağın üreye dönüştürülmesi için gereken enerji, laktasyon başlangıcında varolan negatif enerji dengesinin daha fazla bozulması ile sonuçlanabilmektedir.

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Mastitis Tespiti için Çözüm Açık

Mastitis bir süt çiftliğinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri desek abartmış olmayız Çünkü hem süt verimini kalıcı olarak düşürme potansiyeline sahip hem de bulaşıcı. Üstelik bu hastalık her çiftlikte bulunur ve kolayca bulaşabilir. Buna karşın erken teşhis edildiğinde kolaylıkla kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Özellikle subklinik mastitis için zor olan tedavi değil teşhistir.

Bunun için gözleme güvenmek yerine diğer yöntemleri tercih etmeniz sizi uzun vadede büyük zararlardan kurtarır. En kolay çözüm ise sağım hattına takacağınız minicik bir süt analiz cihazı. Bu cihaz sayesinde her sağımda otomatik mastitis kontrolü yapabilir. Somatik hücre sayısı tehlike arz ediyor ise cep telefonunuza bildirim alabilirsiniz.

Yeni doğum yapan ineğin memesinin şişmesi durumundan erken teşhis ve tedavi ile sürünüzün süt verimini koruyabilirsiniz. Mastitis Tespit Cihazı hakkında detaylı bilgi almak için hemen tıklayın.

 

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.