• BLOG
  • Kızgınlık Takip Sistemi Nedir?

Kızgınlık Takip Sistemi Nedir?

19 Mart 2019   |    Kızgınlık Takip Sistemi, Pedometre, Gizli Kızgınlık, Actimoo

Kızgınlık Takip Sistemi Nedir?

Kızgınlık Takip Sistemi ya da daha genel adıyla Pedometre, ineklerin boynuna takılan bir cihaz ve bu cihazlardan gelen verileri toplayan bir antenden oluşmaktadır. Çiftçiler istedikleri zaman cihazın takılı olduğu hayvanın hareketlerini sistem üzerinden grafik olarak takip etmektedir.

Sistem internet yada bilgisayara ihtiyaç duymadan çalışmaktadır. Anten sayesinde veriler otomatik olarak sistem içinde kaydedilmektedir.Hayvan üzerinde kızgınlık tespit etmesi halinde çiftçiye ya da çiftlik yönetimine SMS ile anında bilgi verilmektedir.

Kızgınlığı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Aslında en iyi "Kızgınlık Takip Sistemi" bizzat çiftçilerimizin kendileridir. Ancak, çiftçilerimizin tarla, yem, evrak takibi gibi gün içinde çok yoğun bir takvimi bulunmaktadır. Bu da çiftçilerimizin hayvanları gözleme süresini çok azaltmaktadır. Ayrıca, ineklerin kızgınlık dönemleri genellikle gece saat 02:00-04:00 arasında gerçekleşmektedir. Bu da çiftçilerimizin ineklerin kızgınlık dönemlerini takip etmesini daha da zorlaştırmaktadır.

BenimSürüm ile hayvanlarınızı gece ve gündüz her dakika takip edebilirsiniz. Kızgınlık döneminde olan hayvanlarınızı uygulama ekranında günlük hatta saatlik olarak takip edebilirsiniz. BenimSürüm ile çiftçiye ve çiftlik yönetimine, tek tek SMS ile bildirim gerçekleştirilmektedir. Böylece cihaz kızgınlığı yakaladığı anda hemen haberiniz olmaktadır.

 

Kızgınlık Tespit Çeşitleri Nelerdir?

Otomatik Tespit

Actimoo ve BenimSürüm işbirliği ile ineklerde kızgınlığı otomatik olarak tespit edebilirsiniz. Dahası kızgınlık anında cebinize SMS ile bildirilir.

Gizli Kızgınlık

Gizli kızgınlık, Actimoo’nun üst düzey hassas ölçüm yöntemleri ile otomatik teşhis edilir ve size bildirilir.

Gece Kızgınlığı

Sistem geceleri de otomatik olarak çalışmaya devam eder. Gece saat kaç olursa olsun kızgınlık yakalandığı zaman size haber verilir.

 

Kızgınlıkta Çiftçilerimizin Sorunları Nelerdir?

Çiftçi

Kızgınlık dönemiyle alakalı çiftçilerimizin problemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. İneğimde sürekli kızgınlık beklentim boşa çıkıyor. Acaba kızgınlığa mı gelmiyor, yoksa ben mi kaçırıyorum?

2. Gece kızgınlığı gerçekleşmesinden şüpheleniyorum. Gece 02:00’da kızmaya başlayan ineği nasıl yakalayabilirim?

3. İneklerin başında sürekli duramıyorum, bir sistem otomatik olarak kızgınlığı yakalasa ve bana haber verse işlerim çok rahatlardı.

4. Senkronizasyon ya da aşı ile çözmeye çalışıyorum. Ama hem başarısı düşük, hem maliyetli hem de ineklerin gelecek dönemlerine olumsuz etkisi olduğu söyleniyor. Doğal yollardan kızgınlığı yakalamak istiyorum.

5. Gizli Kızgınlık ile çok uğraşıyorum. Gizli kızgınlığı yakalayan bir sistem var mı?

 

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.