• BLOG
  • İneklerin Kızgınlık Göstermesi

İneklerin Kızgınlık Göstermesi için Ne Yapmalıyım?

İneklerin kızgınlık göstermesi ve kızgınlık tespiti oldukça önemlidir. Çünkü kızgınlık tespiti yeni buzağı müjdesidir. Çünkü yeni buzağı hayvancılık işletmelerinde sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur. Bir buzağı doğması, işletmeye ileride hem kendisi gibi bir buzağı vermesi, hem de süt ve et üretimi demek.

Yani tüm çiftlikler ineklerin yılda bir buzağılamasını isterler. Kızgınlık durumunda ise zaman kaybetmeden tohumlama yapılmalıdır.

18 Kasım 2022   |    Kızgınlık göstermesi, yeni buzağı, kızgınlık tespiti, ineklerde kızgınlık, veteriner hekim

İneklerin Kızgınlık Göstermesi

İneklerin Kızgınlık Göstermesi için Ne Yapmalı?

İneklerin kızgınlık göstermesi, inek gebe değilse her 21 günde bir gerçekleşir. Bunun için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çünkü sağlıklı hormonal döngü bunu gerektirir.İneğinizin bu döngüde kızgınlığa geldiğini düşünmüyorsanız mutlaka bir veteriner hekim ile görüşmelisiniz. Çünkü rahimde herhangi bir hastalık görülmesi muhtemeldir.

Aslında birçok çiftlikte yaşanan bu durum ineğin kızgınlık gösterme sorunu değildir. Bu tespitin yapılamıyor olmasıdır. Özellikle gizli kızgınlık konusunu gözlemle tespit etmek neredeyse imkansızdır.

Kızgınlığı Nasıl Tespit Ederim?

Her gün 15’er dakikadan en az 6 kez ineklerinizi gözlemleyin bu periyodları her gün aynı saatlerde yapın tıpkı sağım düzeni gibi.

İneklerinizin yerini ve gruplarını sık değiştirmeyin.

Sürekli personel ve veteriner hekim değiştirmeyin bırakın çalışanlarınız hayvanlarınızı tanısın.

Özetle sürünüz için her anlamda stabilite sağlayın ve dikkatle gözlemleyin. İneklerin kızgınlık göstermesi bu kadar kolayken bunu tespit etmek oldukça zor aslında.

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

Ne Zaman Tohumlama Yapmalıyım?

Kızgınlık başlangıcından itibaren 12. ile 18. saatler arası kritiktir. Çünkü bu periyotta yapılan arasında yapılan tohumlamalar büyük ölçüde gebelikle sonuçlanır. Örneğin sabah kızgınlık gösteren ineklerin öğleden sonra, öğleden sonra kızgınlık gösterenlerin ise ertesi sabah tohumlanması gerekir.

İneklerin Kızgınlık Göstermesi

Bütün Bunlar Bizi Aşar Diyenlerdenseniz Üzülmeyin

Elbette hayvancılık alanında çalışan herkesin bu gözlem için yeterli personeli ya da zamanı olmayabilir. Üstelik düzenli bir biçimde izlesenizde gizli kızgınlık tespiti yapamayabilirsiniz. Peki, o zaman ne yapacağım dediğinizi duyar gibiyim.

O halde size harika bir ürün önereceğim Actimoo kızgınlık tespit sistemi. Bu küçük pedometreyi hayvanlarınızın boynuna takarak kolayca kızgınlığı tespit edebilir. Telefonunuza gelen bildirim sonrası veteriner hekiminizi tohumlama için haberdar edebilirsiniz.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.