• BLOG
  • İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

İnek cinsleri süt işletmeleri için en popüler konulardan biri. Çünkü süt miktarı eşittir işletme kazancı demek. Ayakta kalabilme ve karlılığını artırabilmek için yüksek verim şart.

08 Ekim 2022   |    süt verimi

İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Hal böyleyken en çok sorulan soru cinsine göre bir inek kaç litre süt verir? oluyor. Simental mi? alalım yoksa halk arasında Hollanda İneği olarak bilinen Holstein mı? Peki ya çiftliğimde mastitis olursa, toptan zarar.

Anlayacağınız çiftçi yahut yatırımcıların bu konuda kafası oldukça karışık. Tüm bunların elbette tek bir cevabı yok o yüzden bu içeriğimizde süt verimi hakkindaki her şeyi detaylıca anlatacağız.

Süt Verimi Hangi Faktörlere Bağlıdır?

İneklerde süt verimini birçok faktöre bağlıdır. Genetik etkenler dışında bakımla, coğrafyayla ve takiple ilgili durumlar da süt verimi için önemlidir. Laktasyon dönemi, günlük sağım sayısı, kızgınlık,beslenme, çevre ısısı, buzağılama mevsimi, kuruda kalma süresi, hastalıklar ve egzersiz gibi faktörler verimi etkileyen konuların bazılarıdır. Yani inek kaç litre süt verir? sorusunun yanıtının, nasıl baktığına bağlı olarak verilmesi hiç de garip değildir.

Cinsine Göre Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir?

İnek cinsleri olarak tabir edilen inek ırkları süt miktarını belirleyen en temel faktörlerdendir. Tüm diğer faktörler ideal olsa da genetik yapı sınırınının üstüne çıkılamaz. Genetik yetenek bakım ile desteklenmedikçe iyi sonuç alınamadığı gibi, genetik yeteneği olmayan ineklerden de verim beklemek anlamsızdır. Verimi en yüksek inekler kültür ırklarıdır. Kültür ırklarından Hollanda İneği olarak anılan Holstein 20- 35 kg, Esmer 15-20 kg., Simental 15- 20 kg. ve günlük süt vermektedir. Yerli ırkların ise malesef süt verimleri düşüktür. En yüksek verim Güney Anadolu Kırmızısı verir. Fakat yıllık verimi sadece 5 - 7 kg. kadardır.

İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Tabi Bir de Mastitis Var

Mastitis bir süt çiftliğinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri desek abartmış olmayız Çünkü hem süt verimini kalıcı olarak düşürme potansiyeline sahip hem de bulaşıcı. Üstelik bu hastalık her çiftlikte bulunur ve kolayca bulaşabilir. Buna karşın erken teşhis edildiğinde kolaylıkla kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Özellikle subklinik mastitis için zor olan tedavi değil teşhistir. Bunun için gözleme güvenmek yerine diğer yöntemleri tercih etmeniz sizi uzun vadede büyük zararlardan kurtarır. En kolay çözüm ise sağım hattına takacağınız minicik bir cihaz. Bu cihaz sayesinde her sağımda otomatik mastitis kontrolü yapabilir. Erken teşhis ve tedavi ile sürünüzün süt verimini koruyabilirsiniz. Mastitis Tespit Cihazı hakkında detaylı bilgi almak için hemen tıklayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.