• BLOG
  • Hollanda İneği Holştayn

Hollanda İneği Holştayn

Holştayn yani namı diğer Hollanda İneği süt verimi bakımından en karlı inek ırkları arasındadır. Bu nedenle bu ırk süt çiftlikleri ve yatırımcılarının hep merak ettiği ve soru sorduğu konulardan biri olmuştur.

04 Ekim 2022   |    süt verimi, holştayn

Hollanda İneği Holştayn

Holştayn yani namı diğer Hollanda İneği süt verimi bakımından en karlı inek ırkları arasındadır. Bu nedenle bu ırk süt çiftlikleri ve yatırımcılarının hep merak ettiği ve soru sorduğu konulardan biri olmuştur. Çünkü bir işletme için ne kadar çok süt o kadar çok kazanç demek. Biz de bu popüler konuya değinmek istedik. Holştayn günde maksimum kaç kilo süt verir? Sürü yönetim sistemi ile süt takibi yapılır mı? Hepsi içeriğimizde buyursunlar…

Süt Verimi Hangi Faktörlere Bağlıdır?

İneklerde süt verimini birçok faktöre bağlıdır. Genetik etkenler dışında bakımla, coğrafyayla ve takiple ilgili durumlar da süt verimi için önemlidir. Laktasyon dönemi, günlük sağım sayısı, kızgınlık,beslenme, çevre ısısı, buzağılama mevsimi, kuruda kalma süresi, hastalıklar ve egzersiz gibi faktörler verimi etkileyen konuların bazılarıdır. Yani inek kaç kilo süt verir? sorusunun net bir yanıtı yoktur. Bu size ve yaşadığınız coğrafyanın iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. İnek cinsleri olarak tabir edilen inek ırkları süt miktarını belirleyen en temel faktörlerdendir. Tüm diğer faktörler ideal olsa da genetik yapı sınırınının üstüne çıkılamaz. Genetik yetenek bakım ile desteklenmedikçe iyi sonuç alınamadığı gibi, genetik yeteneği olmayan ineklerden de verim beklemek anlamsızdır.

Holştayn Irkının Özellikleri Nelerdir?

Hem besi hem de süt için kullanılırlar. Ama inek ırkları arasında süt miktarı ile öne çıkar.

Süt verimi bir laktasyon döneminde 5.000 ile 7.000 litredir.

Islah edilmiş ve üstün olanları ile yapılmış seçilim ile 10.000 litre süt verebilir.

Sütündeki yağ miktarı % 3 – 3.5 arasındadır.

Hollanda İneği Günde Kaç Litre Süt Verir?

Hollanda İneği: Holştayn kaç kilo süt verir sorusunun cevabı yukarıda belirttiğimiz koşullara göre değişmekle birlikte, iyi bakıldığında günlük 85 kiloya kadar süt verebilir.

Hollanda İneği Holştayn

Peki, Süt Takibini Nasıl Yapacağım?

BenimSürüm Sürü Yönetim Sistemi, Süt Takibi modülü ile süt veriminizi ve karlılığınızı kolayca takip edebilirsiniz.Dahası hayvanlarınızı verimine göre gruplayabilirsiniz. Üstelik hayvanların sisteme entegrasyonunu da sizin için ücretsiz yapıyoruz. Daha ne olsun? Sisteme kaydolmak için hemen tıklayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.