• BLOG
  • BenimSürümde En Çok Tercih Edilen Sığır Irkları

BenimSürüm’de En Çok Tercih Edilen Sığır Irkları

Sığır türleri çeşitli özellikler açısından birbirinden farklıdır. Bazıları seleksiyon sonucunda daha yüksek verimli ırklara dönüşmüşlerdir. Çiftçilerimiz tarafından en çok kullanılan ve et-süt verimi bakımından en verimli ırkları hep birlikte inceleyeceğiz.

18 Kasım 2022   |    sığır ırkları, en çok tercih edilen, simental, holstein

Sürü Yönetim Sistemimizde En Çok Tercih Edilen Sığır Irkları

  Yetiştiricilikte doğru ırklar kullanmak oldukça temel ve hayati bir öneme sahiptir. Bazı ırklar “kombine” sınıfındadır yani hem süt hem de et verimi yüksektir. Fakat sadece sütçü ya da sadece besi özelinde iyileştirilmiş ırklardan, kombine ırklara nazaran oldukça yüksek verimler elde edilmektedir. Bu bağlamda bizim akıllı sürü yönetim programımızı kullanan yetiştiricilerimiz de et ve süt verimi için farklı ırklardan faydalanmaktadır. Dünya çapında işletmelerini yöneten yetiştiricilerimiz, süt çiftlikleri için %72,7 oranında Holstein ırkını, %18,5 oranında Simental ırkını ve %2 oranlarında Montofon ve %2 melez ırklarını tercih etmektedir. Besi çiftlikleri için ise yetiştiricilerimiz %48 oranında Charolais ırkını, %22 oranında Limousin ırkını, %12 oranında Simental ırkını ve %10 oranında Montbeliard ırkını tercih etmektedir. Bu ırklar çeşitli bölgelerde yetiştirilmeye başlanmış ve birçoğu dünya genelinde tercih edilen ırklar haline gelmiştir. Bu ırklar dışında dünya genelinde çiftçilerin ağırlıklı olarak tercih ettiği, üst düzey verime ve potansiyele sahip 10 ırkı besi ve sütçülük kategorileri altında değerlendireceğiz.SÜT VERİM YÖNLÜ EN İYİ SIĞIR IRKLARI


Holstein-Friesian (53 lt’e Kadar)


Holstein-Friesian, Kuzey Hollanda ve Friesland menşeli bir süt sığır türüdür. Oldukça büyük bir tür olmakla birlikte siyah-beyaz lekeleri ile ön plana çıkar. Uzun zamandır tercih edilmektedir. Süt üretme kapasiteleri nedeniyle oldukça değerlilerdir. Amerika Birleşik Devletleri nde Holstein-Friesians, diğer tüm sütçü ırklardan sayıca üstündür ve süt tedarikinin onda dokuzunu üretir. Bununla birlikte, sütün nispeten düşük bir tereyağı içeriği vardır. Sakin mizaçlı bir ırktır.Esmer (Montofon) (30 lt’e Kadar)


Montofon, İsviçre’ye özgü bir sığır ırkıdır ve muhtemelen var olan en eski ırklardan biridir. Bu sığırlar Amerika Birleşik Devletleri nde bir mandıra ırkı olarak sınıflandırılırken, diğer mandıra ırklarından daha ağır, kemikli ve daha kalın etli oldukları için genellikle başka yerlerde kombine bir cins olarak kabul edilirler. Montofonun rengi, açık kahverengi veya griden koyu tonlarına kadar değişir. Diğer süt sığırı ırklarına kıyasla ortalama yağ içerikli süt üreten iyi ve sürekli sağmallardır. Bu cins Türkiye, İtalya, Avusturya, Macaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Güney Amerika ülkelerinde tercih ediliyor. Dayanıklı bir ırktır ve sıcaklık değişimlerinden çok etkilenmez.

Simental (Fleckvieh) (25,4 lt’e Kadar)


 Simental, İsviçre, Avusturya ve Almanya ’nın batı bölgelerinin sığırlarının neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Charolais ve Limousin ’den daha küçük olan Simental, süt, et ve yük için kullanılmıştır. Karakteristik beyaz lekelere sahip sarımsı kahverengi veya kırmızıdır. En yaygın ırklardan biridir. Kombine ırk olduğu için hem beside hem sütte kullanılabilir. Adaptasyon yeteneği yüksek olduğu için iklim değişikliğinden çok etkilenmez.


Ayrshire (24,6 lt’e Kadar)


 Ayrshire sığırları, İskoçya ’nın güneybatısındaki Ayrshire ’dan gelen bir süt sığır türüdür. Yetişkin Ayrshire ineği 450 ila 600 kilogram ağırlığındadır. Ayrshireler tipik olarak kırmızı ve beyaz işaretlere sahiptir; kırmızı ve turuncu tonundan koyu kahverengiye kadar değişebilir. Çimi verimli bir şekilde süte dönüştürme kabiliyetleri ile bilinirler. Cinsin günümüzdeki güçlü yönleri kolay buzağılaması ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu ırk oldukça düzgün meme yapısına sahiptir.


Sütçü Shorthorn (22 lt’e Kadar)


 Sütçü Shorthorn, Durham olarak da adlandırılan, çift amaçlı yetiştirilen sığır ırkı, diğer bir kombine ırktır. Shorthorn, 18. yüzyılın son çeyreğinde İngiltere nin kuzeyindeki Durham ilçesinin Teeswater bölgesindeki yerel sığırların seçici olarak yetiştirilmesi yoluyla geliştirildi. Dişileri ortalama 640-680 kg aralığındadır. Kısa boynuzlar, beyaz-kırmızı ağırlıklı ve karışık tüyleriyle tanınırlar. Sütün besin değeri için ortalama diyebiliriz.


Montbeliard (21 lt’e Kadar)


  Montbeliard, Doğu Fransa ’nın, Montbeliard bölgesinden dağılan bir süt sığırı türüdür. Ağırlıklı olarak sütçülük ve özellikle peynir yapımında kullanılır.
Hayvanlar kırmızı alacalı, beyaz başlı ve kısa boynuzlu tiptedir. Olgun inekler 600 ila 700 kg ağırlığındadır ve omuzlarında yaklaşık 145 cm boyunda durur ve olgun boğalar 900 ila 1.200 kg ağırlığındadır. Süt, kappa kazein BB varyantlarının yüksek sıklığından dolayı peynir yapımına özellikle uygundur ve daha yüksek peynir verimi sağlar.

 

BESİ YÖNLÜ EN İYİ SIĞIR IRKLARI


Hereford


   Adını İngiltere’deki Hereford Vadisi’nden almıştır. Erkekler için 900-1250kg, dişilerde 600-750 kg arası olabilir. Kırmızı-kahverengi renklerdedir. Başı, boynu alnı, göbek altı, ayak eklemleri ve kuyruk tüyleri beyaz olur. Sakin ve barışçıl yaşarlar. Sağlam kas, kemik ve tırnak yapıları vardır. Et kalitesi yüksektir ve eti çok yumuşaktır.


Angus


  İskoçya kökenlidir. Aberdeenshire ve Angus bölgelerine özgü sığırlar melezlenerek besi kalitesi ve ağırlığı yüksek olan günümüz Angus ırkı elde edilmiştir. En önemli özelliği etinin kalitesidir. Diğer etçi ırklara göre daha kaliteli et üretimine olanak verir, çünkü et-yağ oranı düşüktür. Diğer ırklarda yağ oranı %35-56 lara varırken anguslarda bu oran %6-7 civarındadır. Erkekleri 1100 kg’a kadar çıkabilir. Dişiler için bu sayı 700 kg civarındadır.


Limousin


 Çok rahat ve sakin yapısından dolayı sürüye uygundur. Doğum kolaylığı ön plandadır. İsmini Fransa’nın Limousin bölgesinden alır. Aynı zamanda uzun görünüşleri de bu ismi taşımalarını sağlamıştır. Dişilerde 650-800 kg, erkeklerde 1000-1300 kg’a ulaşabilir. Genellikle açık ya da koyu kızıldır. Nadiren siyah görülebilir.


Charolais


 Ağırlıklı olarak açık renkte olup sarı ve beyaz tonları yoğunluktadır. Erkek için 1200-1400kg, dişilerde 800-950kg aralığındadır. Adını Fransa’daki Charolais bölgesinden almıştır. Zor şartlara dayanıklıdır. Hızlı kilo alma ve gelişme özelliği vardır. Ette yağ oranı azdır ve üstün kalite et üretir.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.