• BLOG
  • Corona Salgını ve Süt Çiftliği Yönetimi

Corona Salgını ve Süt Çiftliği Yönetimi

Normal zamanlarda süt çiftliği yönetimi araçları kar-zarar ilişkisindeki başa baş noktasını korumaya ve karlılığı arttırmayı amaçlar.

07 Nisan 2020   |    Corona Salgını, Süt Çiftliği Yönetimi

Corona Salgını ve Süt Çiftliği Yönetimi | BenimSürüm

Süt ekonomistlerinin uyarılarına göre süt ve süt ürünleri piyasasında mevcut ve devam etmesi muhtemel görünen Corona Salgını nedeniyle üreticiler, yaşanabilecek kayıplardan kaçınmak için risk yönetimi stratejilerini uygulamalılar.

Süt Piyasaları Etkilendi

Corona Salgını, dünyada süt piyasalarında ve fiyatlarında bir süre daha devam etmesi beklenen büyük etkiler yarattı. Örnek olarak, ABD Süt piyasasında Ocak ayında 50 kg başına ortalama $17,88 değerinden, 50 kg başına $2,36 düşüş yaşayarak; 25 Mart itibariyle Nisan-Haziran 2020 için 50 kg başına ortalama $15,52 seviyesine geriledi.

Tüketim Alışkanlıkları Değişti

Corona Salgını için devlet tarafından alınan önlemler ve sosyal davranışlar da süt tüketimi alışkanlıklarını ciddi oranda değiştirdi. Restoranların ve okulların kapanmasıyla süt ürünlerinin gıda sektöründeki tüketimi düşerken sütün evde tüketim için perakende satışı büyük bir artış yaşadı.

Ancak perakende satışı güçlü kalmaya devam etse bile, tüm süt ve süt ürünlerinin yaklaşık %30’unun gıda sektörü kanallarıyla tüketildiğini tahmin ediliyor. Süt Ekonomistleri bu durumun; uzun vadede etkilerinin özellikle ekonominin genel olarak zayıflaması durumunda süt ve süt ürünlerinin tüketiminin azalmasına neden olacağını belirtiyor.

Risk Yönetimi Stratejisini Değiştirme

Belirsizlik nedeniyle süt üreticilerinin süt çiftliği yönetimi stratejilerini uygularken uzun dönemli düşünmeleri gerektiği ekonomistler tarafından ifade ediyor.

Risk yönetimini bildiğinizi korumak için değil bilmediğinize karşı koruma sağlamak için kullanırsınız. Bu gibi zamanlarda tasarruflu olmalı ve bilmediğimiz birçok şey olduğunu anlamalıyız. Erken dönemde önlemlerinizi almaya başlayın ve uzun vadeli düşünün.

Risk yönetimi stratejisini kendi işletmenizin yönetimiyle başlayabilirsiniz. Doğru yapacağınız hamleler sizin 2020 yılında yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir. Risk yönetiminin özündeki kurallar uzun vadede karşılığını verecektir.

Birkaç yıldır devam eden düşük süt fiyatları, süt üreticilerinin Corona Salgının neden olduğu şoku etkili olarak atlatma becerilerini yetersiz kıldı.

Süt ekonomistleri Corona Salgının etkilerini potansiyel olarak uzun vadeli olması beklendiği için fiyatların iyileşmesinin çok yavaş olacağı konusunda uyardı. Süt çiftliği yönetiminde atılan adımların bundan dolayı uzun vadeli düşünülmesi gerektiği belirtildi.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.