• BLOG
  • Çiftliklerde Teknoloji Kullanımının Önemi

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

01 Aralık 2022   |    sürü yönetim programı, yem rasyonu, mastitis tespit

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımının Önemi

Bugün birçok işletmede iki üç ajanda ile takip edilirken, bazı işletmeciler excel ile süreçleri takip etmeye çalışıyorlar. Ancak hem daha az zaman alan, hem daha verimli ve kolay yönetmeye imkan sağlayan bir teknolojik Sürü Takip Programının size sağlayacağı birçok avantaj var. Gelin bu avantajları içeriğimizde daha detaylı inceleyelim. İşte BenimSürüm ayrıcalıkları...

Sürü Yönetim Programları, 10 ineği olan çiftçi için de 500 başlık işletmeler için de önemli kolaylıklar sağlıyor. Bu kolaylıkların bir çoğunu tek tek anlatacağız ancak öncelikle temel bir işlevi belirtmeliyiz. Otomatik hatırlatma, bir inek için yapılacak bir işi daha önce yapılmış bir işe bakarak otomatik tespit edilmesi ve kullanıcının uyarılmasını sağlamaktır. Örneğin, bir ineğin muayenesi sonucu bir ay sonra foliküllerin tekrar kontrol edilmesi gerektiği anlaşılmışsa, sistem size tam bir ay sonra bu işlemi cep telefonunuzdan otomatik olarak hatırlatmalıdır.

BenimSürüm Temel İşlevleri Nelerdir?

 

Doğum Tarihi ile Oluşan Uyarılar

Bir buzağının dünyaya gelme tarihi üzerine düvelik süreci, ilk tohumlama zamanı gibi işlevler otomatik olarak hatırlatılmalıdır. Sürü Yönetim Programı üzerinde ilk doğum tarihine göre listeler oluşturulabilir, buna göre düzenli muayeneler için aday hayvanlar hızlıca belirlenebilir. Yani çiftliğinizde hayvanlarınızı sürekli kontrol eden ve tüm süreçleri hakkında sizi bilgilendiren bir veteriner sürekli cebinizde olur.

Tohumlama Tarihi ile Oluşan Uyarılar

Bir ineğin ya da düvenin ilk tohumlama tarihi ile öncelikle gebelik muayene tarihi hatırlatması kurulabilir. Böylece işletmeye gelen bir veteriner hekim “3-4 aylık gebe olması muhtemel hayvanları kontrol etmeliyim” dediği zaman BenimSürüm üzerinden bu hayvanlar hızlıca listelenebilir. Bu size hem zamandan hem de paradan tasarruf ettirir.

Gebelik Muayenesi ile Oluşan Uyarılar

Gebelik muayenesi sonucu ikinci muayene önerilebilir. Ayrıca o hayvanın Kuruya Çıkarılması için otomatik olarak hatırlatıcı kurulmuş olur. Otomatik bir hatırlatıcı varken takvimden işaretlemeye, ya da ajandaya yazmaya gerek olmaz. Sizce de çok pratik değil mi?

 

Yavrulama Tarihi ile Oluşan Uyarılar

İneğin ne zaman yavruladığı önemlidir. Böylece beklenen kızgınlık süresini, muayene tarihlerini otomatik olarak hatırlatıcı alabilirsiniz. Bunun faydası hem size hem anneye hem de buzağıya her türlü win win değil mi?

Sağlık Tedavisi ile Oluşan Uyarılar

Belirli bir süre sonra tekrar uygulanması gereken bir tedaviyi otomatik olarak hatırlatıcı kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bir çiftliğin sürekliliğinin ve karlılığının en önemli anahtarı sağlıklı bir sürüye sahip olmaktır. Hal böyleyken sağlık takibinin ne kadar elzem olduğunu görmemek imkansız.

Aşı ve Senkronizasyon Takvimine İlişkin Uyarılar

Aşıların tekrarlanma sıklığı ve senkronizasyon protokolüne göre tam zamanında size hatırlatma verilecektir.

 

 

BenimSürüm Nasıl Kullanılır?

Yukarıda anlatılan otomatik hatırlatıcılar, tam zamanı geldiğinde BenimSürüm Sürü Takip Sistemi ile size e-Posta ya da mobil uygulama üzerinden cep telefonu uyarısı olarak otomatik bir şekilde gelecektir. Önünüzdeki günlerde sizi nelerin beklediğini ve o gün içerisinde yapılması gereken işlemleri tek bir ekranda tümü bir arada da kolayca görebilirsiniz.

günlük işler

Tüm hatırlatıcıların yanında sürüyü genel olarak inceleyebilmek de verimlilik açısından çok önemlidir. Ayrıca bu hatırlatıcılara kolayca erişebilmek gözden kaçırmanıza engel olacaktır. BenimSürüm size bunun için sisteme giriş yaptığınızda harika bir ekran sunar.

ana ekran

 

BenimSürüm sisteminin kullanıcılara sağladığı en önemli işlevlerinden birisi de “Sürüye Bakış” ekranıdır.

Sürüye Bakış özelliği ile, tek bir ekranda tüm sürünüzde kaç tane sağmal olduğunu, kaç tanesinin tohumlamaya hazır olduğu gibi bilgileri hızlıca görebilirsiniz. Dahası gebelik durumunda olan hayvanların doğuma ne kadar yakın olduklarını görebilirsiniz.

Sürüye Bakış

Ara geçişlerde sınır bölgeleri ile yapmanız gereken işlemleri de kolayca başlatabilirsiniz. Örneğin, kuruya çıkarma bölgesindeki hayvanları hemen görüp, listeyi alıp kuruya çıkarma işlemini hemen yapabilirsiniz. Ya da gebelik muayenesi henüz yapılmadığı için tohumlandığı halde gebelikleri belirsiz olan hayvanları hızlıca belirleyip muayene listesi oluşturabilirsiniz.

Her çiftlikte kayıt altına alınması gereken konular bellidir. Ancak her çiftçinin ve yöneticinin verileri inceleme ve raporlama alışkanlıkları farklı olabilir. BenimSürüm Sürü Yönetim Programı bu konuda her kullanıcıyı desteklemek için Dinamik Raporlama işlevini sunmaktadır.

dinamik rapor

BenimSürüm sisteminden istenilen faydanın sağlanması için öncelikle veri girişlerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Bu konuda en büyük çözüm, veri girişlerinin cep telefonunuzdan da kolayca yapabilirsiniz.

BenimSürüm sisteminden istenilen faydanın sağlanması için öncelikle veri girişlerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Bu konuda en büyük çözüm, veri girişlerinin cep telefonunuzdan da kolayca yapabilirsiniz.

mobil ana ekran
mobil hayvan detay

Örneğin, bir hayvanın başında muayene yaparken o hayvanın en son ne zaman tohumlandığını kontrol edip, muayene sonucunu hemen anında cep telefonunuz üzerinden kaydedebilirsiniz. Böylece ofisiniz çiftliğinize geldiği gibi çiftliğinizde sizinle birlikte dünyanın her yerine gelebilir.

BenimSürüm Sürü Yönetim Programı size hayatınızı kolaylaştırmanın yanında profesyonel bir çiftçi olmanızın kapılarını açıyor. Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için bu programlar lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

 

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

www.benimsurum.com banner

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.