• BLOG
  • Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Doğum yapmak düvelerde ve ineklerde oldukça önemlidir. Bu durum çiftlik sahipleri için de böyledir. Çünkü yeni buzağı hayvancılık işletmelerinde sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur.

04 Ekim 2022   |    doğum, buzağı

Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Doğum yapmak düvelerde ve ineklerde oldukça önemlidir. Bu durum çiftlik sahipleri için de böyledir. Çünkü yeni buzağı hayvancılık işletmelerinde sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur. Bir buzağı doğması, işletmeye ileride hem kendisi gibi bir buzağı vermesi, hem de süt ve et üretimi demek. Yani tüm çiftlikler ineklerin yılda bir buzağılamasını isterler. Ancak kızgınlık takibi yapılmazsa, bu mümkün olmayabilir.Bununla birlikte ineklerde doğum sırasında ineğe yapılacak müdahale çok büyük bir önem taşır. Eğer doğum sırasında ineğe hatalı ya da zamansız bir müdahale yapılırsa rahimde oluşacak problemler gebeliği daha da geciktirebilir. Hal böyleyken buzağılayacak inek konusu her zaman tedirginlik yaratır. Doğum belirtileri ya da bunun için bir doğum sensörü var mı konusu da çok sorulan sorular arasında. Konu hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

İneklerde Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hızla Büyüyen Meme

Bu biraz yanıltıcı bir belirti olsa da doğum yaklaştığında memelerin dolgunlaştığını hatta belirli bir açıyla dikleştiğini görmemek imkansız. Hatta ineğinizin süt verimi yüksekse memelerde sızıntı görmek bile mümkün.

Genital Bölgede Kabarıklaşma

Gevşemiş vulva olarak bilinen bu durum net belirtilerden biridir. Doğumdan birkaç hafta önce görülen bu belirti doğum yaklaştığında hayvan yürürken zıplayan bir hale gelebilir.

Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Kaybolan Leğen Kemiği (Pelvik Bağlar)

İsminden karışıkmış gibi görünse de anlamak oldukça basit. İneğin kuyruk başı normalden daha dik duruyorsa pelvik bağlar doğum için yumuşamış demektir.

Çara (Mukus) Akıntısı

Buzağılayacak inek doğumdan bir iki hafta önce vajinasından salyamsı bir akıntı salgılar.

Huzursuzluk ve Tuhaf Davranış

İneğinizin günlük davranışlarını takip ediyorsanız doğum yaklaşınca farklılığı kolayca tespit edebilirsiniz. Kendini sürüden soyutlamak, normalden daha sakin ama farklı davranmak son haftada görülebilir.

Bir Doğum Sensörü Olsa ve Doğumdan Önce Size Haber Verse..

Tüm bu belirtileri kalabalık bir sürü içerisinde izleyebilmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bunun için yepyeni bir doğum sensörü geliştirdik. Bu sensör ineğin vajinasına yerleştiriliyor ve doğum yaklaştığında telefonunuza bildirim gönderiyor. Uzun bir AR-GE sürecinden sonra tamamlanan BenimSürüm Doğum Sensörü çok yakında satışta. Detaylı bilgi için tıklayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.