• BLOG
 • Buzağı İshallerinden Nasıl Korunabiliriz?

Buzağı İshallerinden Nasıl Korunabiliriz?

Buzağıları her türlü hastalıktan korumak, özellikle süt çiftlikleri için sürünüzün sürdürülebilirliğini sağlamak için son derece önemlidir. Bu noktada, buzağı ovma buzağılar için ölümcül ve çiftlikler için maliyetli olabilir. İşte buzağılarınızı canlı tutmak için yapmanız gerekenler.

23 Mart 2021   |    BenimSürüm, Healthy Calves, Buzağı İshalleri, Süt Çiftliği, Çiftlikte Maliyet Azaltma, Colostrum

Buzağı İshallerinden Nasıl Korunabiliriz?

İşletmesinde buzağı ishalleri ile mücadele etmeye çalışan birçok yetiştirici vardır. Günümüzde hala büyük bir ekonomik kayba neden olan buzağı ishalleri ile ilgili birkaç bilgi paylaşmak yetiştiricilerimiz için faydalı olacaktır. İşletmenizdeki herhangi bir buzağıda ishal vakasına rastladığınızda ilk yapmanız gereken veteriner hekiminize başvurmaktır. Buzağı ishallerinin önlenmesindeki en etkin yol tedaviden ziyade korumadır. Buzağının doğduktan sonra ishale yakalanmaması için henüz anne karnındayken başlayan belirli protokoller bulunmaktadır. Bu protokollerin uygulanması buzağı ishallerini minimuma indirecek hatta işletmenizde buzağı ishallerinin görülmemesini sağlayacaktır. Bu protokolleri buzağı doğmadan önce ve buzağı doğduktan sonra olacak şekilde ayırabiliriz.

Buzağı doğmadan önce:

 • Yapılan bu aşılar soğuk zincirle muhafaza edildi mi? Soğuk zincir bozulduğu taktirde aşılar bozulmakta ve etkinlikleri azalmaktadır.
 • Anneye kuru dönemde yapılması gereken ve yavruyu doğduğu zaman patojenlere karşı koruyan aşılar yapıldı mı? Anneye zamanında yapılan aşıların koruyuculuğu, buzağı doğduktan sonra ağız sütü ile birlikte yavruya geçmektedir.
 • Buzağı doğduktan sonra

 • Doğumdan hemen sonra göbek kordonu temizliği yapıldı mı?
 • Doğumdan sonra buzağı yeterli düzeyde kurulandı mı?
 • Mekonyum (ilk dışkı) kontrol edildi mi?
 • Buzağı doğar doğmaz septisemi aşısı yapıldı mı?
 • Doğumdan sonra birkaç saat içinde uygun sıcaklıkta ve yeterli miktarda ağız sütü(kolostrum) verildi mi? Bunu takip eden saatlerde de kolostrum miktarları takip edilmelidir. Buzağıyı dış ortamdaki patojenlere karşı korumada anne sütünün büyük bir önemi vardır.
 • Buzağı sütü anneden mi biberondan mı emiyor? Anneden emdiği zaman ne kadar süt içtiğini bilmediğimiz için ve aynı zamanda memede çeşitli patojenlerin olma ihtimalinden dolayı ishale sebebiyet verebilir. Anneden emdirmek istiyorsak annenin meme temizliğine ve annenin bulunduğu ortamın temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Emme refleksi doğuştan olmayan ya da az olan hayvanlar için sonda ile uygun sıcaklıkta ağız sütü verilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda hekiminize başvurunuz.
 • Gereksiz antibiyotik kullanımından uzak durulmalıdır.
 • Buzağı bol altlıklı, kuru, temiz ve rüzgar almayan bir yere kondu mu?
 • Buzağı kulübesi var mı? Buzağı kulübeleri arasında yeterli mesafe var mı? Buzağı kulübeleri, buzağıların birbirlerini görebilecekleri fakat birbirleriyle temas edemeyeceği şekilde yerleştirilmelidir. Bu sayede hastalık geçişleri engellenebilir.
 • Buzağı kulübelerindeki altlık kuru ve temiz mi? Altlık hangi sıklıkla değiştiriliyor? Altığın temiz olmadığı durumlarda hastalıkların görülme sıklığı oldukça artmaktadır.
 • Sütü buzağıya vermeden önce ısısını kontrol ediyor musunuz? Özellikle kış aylarında hızla soğuyan sütün buzağıya verilmesi tehlikeli olmaktadır. Süt ısısı vücut sıcaklığında (36-37 °C) tutulmalıdır.
 • Biberonların düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Eskiyen ve akıtan biberon başlıkları kullanılmamalıdır. Ayrıca lastik delikleri çok büyük olduğunda da hızlı süt akışından kaynaklı buzağıda sorunlar yaşanabilmektedir.
 • Buzağıların önünde temiz su var mı? Buzağıların önünde her zaman temiz su bulunmalıdır.
 • Buzağı başlangıç yemi vermeye başladıktan sonra hayvanların ne kadar tükettiğini kontrol ettiniz mi? Günlük kaç kilogram yem tükettiğini bilmek buzağının gelişimi için oldukça önemlidir.
 • Mecbur kalmadıkça yem değişimi yapmayın. Değiştirmek zorunda kalırsanız yeni yeme yavaş yavaş geçiş yapmalısınız.

 • Sıraladığımız bu maddeler içinde en önemli koruma yöntemi aşı olmakla birlikte, diğer tüm önlemlerin alınmasıyla birlikte buzağıların yaşama şansı arttırılmaktadır.

  Tüm önlemlere rağmen buzağılarda ishal vakalarına rastlanıyorsa işletmenizde yapılan prosedürleri gözden geçirmeli ve veteriner hekiminize başvurmalısınız. Hekimleri hayvanınız hakkında bilgilendirirken doğru teşhis koyması için doğru bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sürünüzün sağlığını en verimli ve doğru şekilde kontrol edebilmek için BenimSürüm’ü kullanmanızı tavsiye ederiz. Tüm aşı, muayene, ve rasyon bilgilerinizi düzenlemek, kontrol etmek ve yönetmek için BenimSürüm uygulamasını kullanabilir ve sürünüzden maksimum verimi alabilirsiniz.

  Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

  Çiftçilerimizden Dinleyin

  Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

  Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

  ÖZELLİKLER

  Hayvan Yönetimi

  Hayvan Yönetimi

  BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

  Hastalık & Muayene

  Muayene, Aşı ve Tedavi

  Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

  Üreme ve Tohumlama Takibi

  Tohumlama Takibi

  Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

  Süt Takibi

  Süt Takibi

  Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

  Maliyet Hesaplama

  Maliyet Yönetimi

  Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

  Rasyon

  Yem Yönetimi

  Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

   

  ETBIS - www.benimsurum.com
  ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.