• BLOG
  • Büyükbaş Hayvancılıkta Gübre Yönetimi

Büyükbaş Hayvancılıkta Gübre Yönetimi

Gübre Yönetiminde temizleme ve değerlendirme eğer iyi yönetilirse üreticiye katma değer kazandıracak bir faaliyete dönüşür. Aksi durumda, çevre kirletici bir etken olmaktadır. Gübreler toprağı, havayı, gölleri ve akarsuları kirletir.

20 Mayıs 2019   |    Gübre Yönetimi, Sıvı Gübre

Büyükbaş Hayvancılıkta Gübre Yönetimi | Benim Sürüm

Hayvanların yalnızca sıvı ve katı atıklarından oluşan birleşim "sıvı gübre" olarak adlandırılır. Sıvı gübreni oranı büyükbaş hayvanlar için ortalama %82-92 arasındadır. Bu yazımızda gübrenin barınaklardan temizleme yöntemleri, depolama ve değerlendirme aşamaları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Gübre Temizleme

Birçok gübre yönetiminde temizleme ve iletim sistemleri mevcuttur. Sistemler arasındaki en büyük farklılıklar uygulanan mekanizasyon, barınak tipi, işçilik ve ilk yatırım masraflarıdır. Açık tip ve yarı açık tip barınaklarda temizlenecek gübreler katı ve yarı-katı haldedir. Nadiren çok yağışlı dönemlerde sıvı gübre formunda da olabilir. Gübreler traktör önünde veya arkasına bağlanan sıyırıcı bıcaklar veya bu iş için özel tasarlanmış iş makineleri ile yapılmaktadır.

Burada sıyrılan gübre içinde ayrıca yağış suları, toprak, kimyasallar ve dolgu malzemeleri olabilir. Tüm bu karışım gübre adı altında muamele görmektedir.

Kapalı tip barınaklarda gübreler, ızgara taban ve gübrenin yerçekimi etkisiyle temizlenmesi yöntemiyle, belirli bir hat üzerinde karşılıklı hareket eden mekanik sıyırıcılarla, traktör önüne veya arkasına takılan sıyırıcılarla ve yüksek akış hızına sahip (flushing) temizlenir. Barınaktan alınan gübreler, barınak içinde veya hemen dışında kapalı gübre çukurlarında veya tanklarda muhafaza edilir.

Gübre İletimi

Barınaklardan temizlenen gübreler yerçekimi etkisiyle veya pompa yardımıyla gübre deposuna iletilmektedir. Gübrelerin kuru madde oranları, yataklık veya altlık malzeme kullanımı, işçilik ihtiyacı ve depolama sistemi gibi etkenler gübrenin iletim sistemini belirlemektedir.

Barınaktan temizlenen gübrenin, gübre deposuna iletimi için alternatif yöntemlerden birisi de pompalamaktadır. Bu yöntemde gübre, barınaktan sonra birkaç gün gibi kısa süre geçici bir ara depoya iletilir ve buradan depolanacağı yere pompalanır. Ara depo, barınaktan hemen sonra veya çok yakın bir yere inşa edilir.

Depolama

Barınaklardan temizlenen gübreler, her zaman tarlalara doğrudan gönderilemez. Tarlanın çamur durumu, üretiler bitkinin çeşidi, tarlanın ihtiyacı ve potansiyel kirlilik nedenlerinden dolayı gübrenin depolanması gerekmektedir.

Tüm bunlar planlandıktan sonra, hayvanların gübre miktarları kullanılan altlık ve yataklık malzemeleri, yıkama suları, gübre seyreltme suları gibi etkenlerin tamamı depo kapasitesinin hesaplamasında kullanılmalıdır.

Eğer depo üstü açık yapılmışsa, bölgenin uzun yıllar ortalama yağış miktarı da hesap edilmelidir. Depo, çevre kirliliği yaratmayacak, etrafa rahatsızlık vermeyecek, koku yaymayacak şekilde inşa edilmelidir.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.