Kapat

Sığır Takibinde Yazın Hayvanlarınızın Serinde Kalması İçin 4 İpucu

Yaz günlerinin gelmesine çok az kaldı ve biliyoruz ki Türkiye’de yazın havaların sıcak olması çok olağan bir durumdur. Vücut sıcaklığı hayvanlarınızın sağlık durumunu direk etkilemektedir. Sığır takibinde kış mevsiminde hayvanlarınızı soğuktan koruduğunuz gibi, yaz mevsiminde de hayvanlarınızı yüksek sıcak havalardan korumanız gerekmektedir. Yazın hayvanlarınızın serinde kalması için 4 ipucu aşağıdaki gibidir:

Yazın Hayvanlarınızın Serinde Kalması İçin 4 İpucu

1. Hava Dolaşımı

Sığır sağlığında yazın hayvanların vücut ısılarının düşürülmesi için en önemli konu hava dolaşımıdır. Yıl içinde işletmenizin en önemli hedeflerinden birisi de çiftliğinizin havalandırma sistemini kontrol ettirmeniz olmalıdır. Sirkülasyon halindeki hava temiz ortam ve sürünüzün sağlığı için çok önemli bir faktördür.

2. Taze ve Temiz Su

Hayvanlarınızın her zaman taze ve temiz suya ulaşabildiklerine kesinlikle emin olun. Bu bir sağduyu gibi görünebilir. Sığır takibinde suyun ne kadar çabuk kirlendiği şaşırtıcı bir gerçektir. Kirlenen suyun içerisinde bakteriyel bir hastalığın olma olasılığı çok yüksektir ve bu da hayvanlarınızın hastalanmasına neden olabilir. Yazın sıcak günlerinde hayvanların su içmesi çok önemlidir. Özellikle de temiz su içmeleri sığır sağlığında göz ardı edilmemelidir.

3. Kuru Yatma Yeri

Diğer önemli konu ise hayvanların yattıkları alanlar. Sığır takibinde bu alanların kuru olduğundan kesinlikle emin olunması gerekmektedir. Kış aylarındaki gibi hayvanların sağlıklı vücut ısılarına ulaşması için kuru alanda yatmaları, dinlenmeleri çok önemlidir. Kuru dinlenme alanları hayvanlarınızın hastalıklardan uzak durması ve sağlıklı bir şekilde süt verebilmeleri için gereklidir.

4. Hastalıkların Önlenmesi

Hayvanlarınızın hasta olup olmadıklarını günü gününe kontrol ve takip edin. Yaz sıcaklarında hastalıklar çok hızlı bir şekilde gelebilir. Sıcak havanın etkisiyle de bu hastalıkların yayılması işten bile değildir. Çiftlikte iş yoğunluğundan dolayı sığır sağlığını tek tek takip etmenizi zor olabilir. Muayenelerini ve Aşı kontrollerini, BenimSürüm Sığır Takip Programı ile çok kolay takip edebilirsiniz. Her hayvanınızın muayene durumunu tek tek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, Muayene ve Aşı zamanı gelmiş hayvanlarınızın bilgileri zamanında size e-posta bildirimleri ile hatırlatılmaktadır.

Unutmayın, sıcak havalar hayvanlarınızın sağlığını direk etkileyebilir. Sürünüzün sağlıklı bir şekilde takip edilmesi çok önemlidir. Hayvanlarınızın sağlıklı bir yaz geçirmesi için bu tavsiyeleri dikkatlice takip edin.
Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.