Kapat

İnekleriniz Yeteri Kadar Su İçiyor Mu?

Su tüketimi süt üretimin temelidir. Çiftçiler hep rasyona odaklanıyor olsalar da, kaliteli su tüketimi hem çözülmesi kolay, hem etkisi yüksek bir etmendir.

İnekleriniz Yeteri Kadar Su İçiyor Mu?

İneklerin İhtiyacı Olduğu Anda Su İçmeleri Gerekmektedir

İnekleriniz günün her saatinde su içmektedir. Ancak, günün en yoğun su içme zamanları sağımdan ve yemek yedikten sonra olmaktadır. Hayvanlar yemek için belli bir yol gidiyorlar ve hepsi grup halinde yemek yiyorlar. Bundan dolayı aynı anda su içecektirler.

Grup halinde su içerken ürkek inek, baskın ineğin yanında arka planda kalabilir ve yeteri kadar su ihtiyacını karşılayamaz. Bu durumda her ineğin su kaynağına eşit seviyede ulaşması gerekmektedir. İneklerin Su Tüketimi eşit seviyede olmalıdır.

Çiftlik Yönetiminde, işletmenizin yapısına ve hayvanlarınızın sayısına göre su içecekleri alanları doğru bir şekilde planlamanız gerekmektedir. Yeteri kadar su içemeyen ineğiniz, istediğiniz süt miktarını size vermeyebilir.

Ücretsiz Kullanmaya Başlayın

BenimSürüm’ü hemen ücretsiz kullanmaya başlayın.
Ücretsiz kullanım, tüm işlevselliği sunar ancak hayvan sayısı ile sınırlıdır. Hemen üye olabilirsiniz.

Su Tüketimi, Üreme Döngüsünü Etkilemektedir

Sağım ineklerinin Laktasyon dönemi, İneklerin Su Tüketimi oranını arttırmaktadır. Kuru döneme girmiş inekler için yemek yemek kadar, su içmek de önemli bir durumdur. Yemek yiyip, su içerek yediklerini sindirmeleri gerekmektedir. Böylece laktasyona geçiş süreçleri daha kolay ve sorunsuz olacaktır.

Ayrıca, kızgınlık zamanlarında hayvanların su içmeleri çok önemlidir. Yeterli seviyede su içmemeleri kızgınlık dönemlerinde strese sebep olabilir. Stres de ineklerin süt verimini azaltmaktadır. Bu dönemlerde hayvanların su kaynağına kolay bir şekilde ulaşabilmesi önemlidir.

Suyun Temiz ve Kaliteli Olması Gerekmektedir

Çiftlik Yönetiminde su kalitesinin yönetimi zor olan bir konu olabilir. Hayvanların içmekte olduğu suların temiz ve kaliteli olması hakkında özellikle üzerinde durmanız gerekmektedir. Düzenli bakım ve temizlik tamamen sizin elinizdedir. Hayvanlarınızın kötü kokulu ya da hastalık bulaştırma riski olan suyu içmelerini istemezsiniz.

Çiftliğinizin etrafında sanayi fabrikalarının olmamasına dikkat edin. Sanayi fabrikaları bulunması halinde de suyunuzu düzenli olarak test edin. Sudan kaynakları hayvanlarınızın sağlığını etkileyebilecek dış etkenleri her zaman kontrol edin. Hayvanlarınızın kaliteli su içmesi, kaliteli süt vermeleri anlamına gelmektedir.

Doğru çiftlik yönetimi sayesinde hayvanlarınız daha mutlu olabilirler ve size daha verimli süt verebilirler. Unutmayın, sizin mutluluğunuz hayvanlarınızın mutluluğuyla birlikte artacaktır.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.