Kapat

İneklerde Kızgınlık Takibi Nasıl Yapılır?

Süt inekleri yetiştiricisinin en önemli gelirini süt üretimi oluşturmaktadır. Bir süt ineklerinin ömrü boyunca maksimum düzeyde süt üretebilmesi için öncelikle erken yaşta damızlıkta kullanılması ve her yıl sağlıklı bir buzağı doğurması istenir. Bundan dolayı ineklerde kızgınlık takibi çok önemlidir.

İneklerde Kızgınlık Nasıl Anlaşılır? - BenimSurum

Bu isteğin yerine getirilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Birçok ülkede hayvan başına süt veriminin artırılmasına karşılık üreme performansı kötüleşmiştir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri nde son 40 yılda inek başına süt veriminin iki katına çıkmasına karşın, servis periyodu 40 gün kadar uzamıştır.

Hemen Satın Alın

Kızgınlığı kaçırmamak diken üstünde olmayın. Hemen satın alın, uzman kurulum yardımı ile otomatik kızgınlık takibi işletmenizde kolayca devreye alın.

Dişi sığırların üreme sorunları, kızgınlık gösteren ineklerin saptanamaması, tohumlamaların uygun zamanda yapılamaması ve ya yanlış yapılması, döllenme başarısızlıkları, erken embriyonik ölümler, yavru atmalar ve buzağılama sorunları şeklinde sıralanabilir. Bununla birlikte üreme etkinliğini etkileyen en önemli faktör kızgınlık gösteren tüm ineklerin saptanamamasıdır.

İneklerde Kızgınlık tespiti konusuyla ilgili iki temel sorun bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve daha yaygın şekilde görüleni, kızgın olan ineklerin saptanamamasıdır. Nitekim, süt ineklerinde kızgınlığın sürüden sürüye % 30 ile % 70 gibi değişen oranlarda saptanamadığı ve her kaçırılan kızgınlığın servis periyodunda 40 günlük bir gecikmeye neden olduğu bildirilmiştir.

Çeşitli fizyolojik (hastalık, ayak ve bacak problemleri, besleme noksanlıkları vb) ve çevresel (sıcaklık stresi, ahır zeminin kötü olması vb) gibi faktörlerde hayvanın kızgınlık belirtilerini dışarıdan rahatça gözlemlenebilecek belirgin bir şekilde göstermesini kısıtlamaktadır.

Kızgınlık saptamayla ilgili ikinci sorun ise kızgınlık göstermeyen ineklerin, kızgınlık göstermiş gibi tohumlanması yani kızgınlık tespitinin doğru yapılmamasından kaynaklanan sorundur. İyi bir üreme yönetimi için kızgınlığın doğru ve etkili bir şekilde saptanması en önemli konudur.

İneklerin Kızgınlık Göstermesi için Ne Yapmalı?

Bir inek gebe değilse her 21 günde bir kızgınlığa gelir. Bunun için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çünkü sağlıklı hormonal döngü bunu gerektirir.İneğinizin bu döngüde kızgınlığa geldiğini düşünmüyorsanız mutlaka bir veteriner hekim ile görüşmelisiniz. Çünkü rahimde herhangi bir hastalık görülmesi muhtemeldir. Aslında birçok çiftlikte yaşanan bu durum ineğin kızgınlık gösterme sorunu değildir. Bu tespitin yapılamıyor olmasıdır. Özellikle gizli kızgınlık konusunu gözlemle tespit etmek neredeyse imkansızdır.

Kızgınlığı Nasıl Tespit Ederim?

Her gün 15’er dakikadan en az 6 kez ineklerinizi gözlemleyin bu periyodları her gün aynı saatlerde yapın tıpkı sağım düzeni gibi.

İneklerinizin yerini ve gruplarını sık değiştirmeyin.

Sürekli personel ve veteriner hekim değiştirmeyin bırakın çalışanlarınız hayvanlarınızı tanısın.

Özetle sürünüz için her anlamda stabilite sağlayın ve dikkatle gözlemleyin. İneklerin kızgınlık göstermesi bu kadar kolayken bunu tespit etmek oldukça zor aslında.

Ara

Peki Ya Gizli Kızgınlık?

İneklerde gizli kızgınlık çiftliklerde sıklıkla karşımıza çıkan bir sorundur. Sessiz kızgınlığı yakalamak gerçekten zor bir iş ve belirli bir sebebi yok. Peki, bu kadar yaygın olan bu durumu nasıl anlayacaksınız. Aslında oldukça kolay. Hayvanların boyunlarına takılan pedometrelerle gizli kızgınlık kolayca anlaşılabilir. Çünkü hayvan ne kadar gizli kızarsa kızsın, pedometreler en ufak hareketleri dahi yakaladıkları için, çok büyük oranda gizli kızgınlığı yakalamada başarı elde ediyorlar.

İneklerde Kızgınlık Takibi Actimoo ile Yapılır

Bu şartlar altında süt ineklerinde kızgınlık durumu, bir kişinin tespit etmesi için çok zor görülmektedir. Doğru cihazların kullanımı ile bu sorunun önüne geçilebilir. Hatta, çiftliğinizin üreme performansını %80 seviyelerine rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

Actimoo Kızgınlık Tespit Sistemi, hayvanlarınızın hareketlerini 7/24 takip etmektedir. Bu veriler sayesinde hayvanınız belli bir hareket seviyesine ulaştıktan sonra kızgınlık sürecine girdiğini tespit etmektedir.

Tespit edildikten sonra size anında SMS ile bildirimi gerçekleştirmektedir. Böylece doğru kızgınlığı yakaladığınızda hayvanın gebe kalması çok daha kolay ve sağlıklı olur. Bu sayede gece ya da gündüz boşta kalan hayvanlarınızın kızgınlık sürecini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Çiftliğinizin üreme performansını arttırmak için daha da geç kalmayın.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.