Kapat

Holştayn Günde Kaç Litre Süt Verir

İnek ırkları süt çiftlikleri ve yatırımcıları için oldukça dikkat çeken bir konu. Bu ırkların en çok merak edileni ise Hollanda İneği olarak da bilinen holştayn.

Holştayn Günde Kaç Litre Süt Verir

İnek ırkları süt çiftlikleri ve yatırımcıları için oldukça dikkat çeken bir konu. Bu ırkların en çok merak edileni ise Hollanda İneği olarak da bilinen holştayn. Süt verimi ile öne çıkan bu ırk işletme karlılığını artırdığı doğru fakat süt verimi yalnızca ineğin ırkına göre belirlenmez. Peki nasıl belirlenir? holştayn günde maksimum kaç litre süt verir? Sürü yönetim programı ile süt takibi yapılır mı? Hepsi içeriğimizde buyursunlar…

Süt Verimi Hangi Faktörlere Bağlıdır?

İneklerde süt verimini birçok faktöre bağlıdır. Genetik etkenler dışında bakımla, coğrafyayla ve takiple ilgili durumlar da süt verimi için önemlidir. Laktasyon dönemi, günlük sağım sayısı, kızgınlık,beslenme, çevre ısısı, buzağılama mevsimi, kuruda kalma süresi, hastalıklar ve egzersiz gibi faktörler verimi etkileyen konuların bazılarıdır. Yani inek kaç litre süt verir? sorusunun net bir yanıtı yoktur. İnek cinsleri olarak tabir edilen inek ırkları süt miktarını belirleyen en temel faktörlerdendir. Tüm diğer faktörler ideal olsa da genetik yapı sınırınının üstüne çıkılamaz. Genetik yetenek bakım ile desteklenmedikçe iyi sonuç alınamadığı gibi, genetik yeteneği olmayan ineklerden de verim beklemek anlamsızdır.

Holştayn Irkının Özellikleri Nelerdir?

Hem besi hem de süt için kullanılırlar. Ama inek ırkları arasında süt miktarı ile öne çıkar.

Süt verimi bir laktasyon döneminde 5.000 ile 7.000 litredir.

Islah edilmiş ve üstün olanları ile yapılmış seçilim ile 10.000 litre süt verebilir.

Sütündeki yağ miktarı % 3 – 3.5 arasındadır.

Holştayn Günde Kaç Litre Süt Verir?

Holştayn kaç litre süt verir sorusunun cevabı koşullara göre değişmekle birlikte, iyi bakıldığında günlük 85 litreye kadar süt verebilir.

Holştayn Günde Kaç Litre Süt Verir

Peki, Süt Takibini Nasıl Yapacağım?

BenimSürüm Sürü Yönetim Programı Süt Takibi modülü ile süt veriminizi ve karlılığınızı kolayca takip edebilir, hayvanlarınızı verimine göre gruplayabilirsiniz. Üstelik hayvanların sisteme entegrasyonunu da sizin için ücretsiz yapıyoruz.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.