Kapat

Gizli Kızgınlık Nasıl Yakalanır?

Gizli Kızgınlık, Kızgınlık göstermeme, Sessiz Kızgınlık bütün işletmelerin en büyük ortak sorunu.Normal bir inek kızana geldiği zaman hareketliliği artar, diğerlerinin üstüne atlamasına izin verir veya çara akıntısı olur. Ancak ineklerin bir kısmında bu belirtilerin bir kısmı olmayabilir, ya da kısa sürer, hatta bazılarında hiç bir belirti olmayabilir. İşte buna Gizli Kızgınlık denir.

Gizli Kızgınlık Nasıl Yakalanır?

Hemen herkesin ortak sorusu : Bu inek neden kızmıyor? Bir türlü kızana gelmedi? Aslında burada sorulması gereken soru, acaba bu inek kızıyor da biz mi kaçırıyoruz?

Ayrıca, ülkemizde küçümsenmeyecek sıklıkta rahim iltihabı, metritis ve yumurtalık kistleri vakaları görülmektedir. Rahim iltihabı tespit edildikten sonra ilaçla tedavisi oldukça kolay ve hızlıca çözümlenebilir. Yumurtalık kistlerinin farklı halleri olabilir, ama çoğunlukla bir veteriner muayene ettiği zaman hızlıca önlem alınabilir. metritis ise en tehlikeli hastalıktır; Uterus yangısı olarak da bilinir. Metritis’i tecrübeli bir veteriner ile kontrol edilmesi en doğru durumdur.

Hemen Satın Alın

Kızgınlığı kaçırmamak diken üstünde olmayın. Hemen satın alın, uzman kurulum yardımı ile otomatik kızgınlık takibi işletmenizde kolayca devreye alın.

İneğinizin Kızgınlık Dönemini Neden Kaçırıyorsunuz?

Çiftçimiz elinden gelen bütün dikkati verdiği halde, bir türlü kızgınlık belirtilerini takip edemiyorsa, burada mutlaka bir sorun var demektir.Kızgınlık göstermiyor derken ne kadar emin olabiliriz? İneğiniz aslında kızgınlığa geliyor ve şu sebeplerle gözden kaçıyor olabilir :

Gece siz uyurken kızıyor olabilir mi?

İneklerin kızgınlık zamanı üzerinde yapılan bir çalışmaya göre hayvanların gece 23:00 – sabah 04:00 arası kızma oranı yaklaşık %27 olarak görülmektedir.

Sessiz bir şekilde kızıyor olabilir mi?

Böyle bir durumda çara akıntısı görülmez. Başka bir hayvana atlama görülmez yada diğer hayvanlar kızgınlıktaki hayvanlara atlama gerçekleştirmez.

Hava sıcaklığı kızgınlığı etkiliyor olabilir mi?

Özellikle, Ege kıyılarında ve Güney Doğu Anadolu’da sıcaklıkla beraber kızgınlık teşhisi daha da zorlaşır. Hatta bazı inekler hiç kızana gelmiyor olabilir.

Hayvanınız bağlı olabilir mi?

Kızgınlık döneminde, tespit için hayvanın serbest bir bölgede hareket etmesi çok önemlidir. En azından kızmasını beklediğiniz hayvanları bir alanda serbest halde tutmanız daha faydalı olabilir.

 

Gizli Kızgınlığı Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Gizli kızgınlığa en kolay çözüm yolu BenimSürüm ve Actimoo işbirliği ile sunulan Kızgınlık Takip Sistemidir. Hayvanların boyunlarına takılan Pedometrelerle bu işi çözüldüğü artık bilinen bir gerçek.

Pedometreler en ufak hareketleri dahi yakaladıkları için, çok büyük oranda gizli kızgınlığı yakalamada başarı elde edilir.

Bizim önerimiz, özellikle gizli kızgınlığın daha sık görüldüğü işletmelerde hayvan sayısına göre belki dörtte biri kadar Pedometre temin ederek, özellikle sorun yaşanan hayvanlarda takibin bu cihazlarla yapılmasıdır. Bu sistem sayesinde kızgınlık dönemindeki hayvanların tespiti maksimum seviyede olmaktadır ve işletmenizin zararını minimuma indirmektedir.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.