Kapat

Geleceğinize Yön Verin: Modern ve Sağlıklı Buzağı Yetiştirmek

Kilo almak insanlar için rahatsız edici olabilir, ancak sağlıklı bir buzağı için hayati önem taşıyan bir konudur. Sağlıklı bir buzağının sütten kesilmeden önce doğumdaki ağırlığının iki katına ulaşması gerektiği bilinen bir gerçektir.

Modern ve Sağlıklı Buzağı Yetiştirmek

Sağlıklı buzagi yetiştirmek için doğru besinlerin doğru yaşta verilmesi gerekmektedir. Doğru kilo alımı; sadece yağ alımı değil, iskelet ve yağsız doku gelişimi de sağlıklı bir buzağının yetiştirilmesinde büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı buzağı yetiştirmek için size 3 tavsiyede bulunabiliriz:

Doğumdan, Buzağının Sütten Kesilmesine...

Buzağılar, sütten kesilmeden önceki aşamada en iyi yem verim oranına sahiptirler. Bu zaman dilimi sadece kilo almada değil, kas ve iskelet yapısının oluşumunda da büyük rol oynamaktadır. Kas ve iskelet yapısının gelişimi hayvanların daha sonra maksimum performans vermesinde etkili olmaktadır.

Bu dönemde hayvanın ağırlığının ve dokularının sağlıklı gelişebilmesi için günde en az 8 ila 10 kg arasında süt ya da süt katkısı madde ile beslenmesi gerekmektedir. Bu noktada protein ve yağ dengesini de iyi düzenlemeniz gerekmektedir.

Buzağının Sütten Kesilmesinden Sonraki İlk 6 Ay

Buzağının sütten kesilmesinden sonra geçen ilk 8 haftada yem verim oranı belirgin bir seviyede düşüş yaşamaktadır. Bu süreçte buzağıyı beslerken yem verim oranını göz önünde bulundurun.

Sütten kestikten sonraki ilk 12 hafta içinde hayvanlarınızı kaliteli proteinlerle besleyebilirsiniz. Proteinle beslemek hayvanın organlarının gelişimi için önemli olacaktır. Saman gibi yemden uzak durmanız hayvanınızın sağlığı için dikkat edilmesi gerekir. Bu geçiş sürecindeki yemleme hayvanın gelişimi açısından ileride çok fayda sağlayacaktır.

Hayvanın Üreme Zamanına Kadar Geçen Süre

Hayvan 6 aylıkken yem verimliliği biraz daha düşecektir. Yem verimliliğinin düşük olmasından dolayı, hayvanınızı daha fazla beslemek isteyebilirsiniz. Ancak, bir buzağının ömrünün başlarında doğal yem verimliliğinden yararlanabilirsiniz. Dengeli bir kilo alımı bileşimi ile bu aşamayı geçirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Buzağı yeterli doku büyüklüğüne ulaşmadıysa bunu daha sonra tedavi etmek çok zor olacaktır. Bundan dolayı ilk 8-12 ay arasındaki beslenme süreci çok önemlidir. Bu süreçte veteriner hekiminiz ile ya da konu hakkında yetkin kişilerle iletişim halinde olmanızı tavsiye ederiz. Bu sürecin sonunda sürünüzün geleceğini düzenleyebilirsiniz.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.