Kapat

Sürü Yönetim Programı ile Çiftliğinizde Maliyetleri Azaltın

Sürü Yönetim Programı, çiftçilere sürünün denetiminde çok geniş kapsamlı bir kontrol ve yönetim olanağı sağlamaktadır.Hayvancılık işletmesinde hayvan sayısı ne kadar olursa olsun, tüm üretim süreçlerini kontrol etmek en önemli yönetim gereksinimidir.

Çiftliğinizde Maliyetleri Azaltmanın 5 Yöntemi

Günümüzde hayvanların genetik verimleri son derece gelişmiştir. Bu aşamada karlılığın artırılması, büyük ölçüde, yönetsel başarılara bağlı olmaktadır. Bilgisayarlı Sürü Yönetim Sistemi bu amacı gerçekleştirmenizde en önemli unsur kabul edilmelidir. Diğer yandan iyi bir yönetim, çok sayıda küçük işin doğru yapılmasıyla da sağlanmaktadır.

Bilgisayara dayalı Sürü Yönetim Sistemleri süt sığırcılığında verimliliğin iyileştirilmesini sağlamak bakımından önemli potansiyele sahip olmakla birlikte, bu sistemler iyi bir yönetimin yerini alamayıp ancak tamamlayabilirler.

Detaylı ve kullanımı kolay bir şekilde geliştirilmiş BenimSürüm Sürü Yönetim Programı ile sürüdeki her türlü gelişme anlık olarak izlenebilmekte, geriye dönük yorumlamalar yapılabilmekte ve gelecekle ilgili planlamalar çok isabetli bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Sürü Yönetiminde maliyetin azaltılmasının 5 yolunu aşağıdaki maddelerle birlikte inceleyebiliriz.

1. Hayvan Yönetimi

İneklerde östrus senkronizasyonu ortalama 21 günde bir görülmekle birlikte bazı nedenlerden dolayı bu süre değişmekte veya dışa yansıyan belirtileri yetiştirici tarafından fark edilememektedir.

Bir süt işletmesindeki maksimum performans için inekler bireysel olarak takip edilmeli ve günlük durumları hakkında çiftçinin bilgi sahibi olması gerekmektedir.
Ancak, bu süreç basit yöntemlerle zaman alıcıdır ve teknik bilgi gerektirir. Bu nedenle en çok ihmal edilen konu başlığıdır. İhmaller pek çok sürüde görülmeyen ve Hayvan Yönetimi’nde hesaplanamayan büyük kayıplara sebep olmaktadır.

2. Düzenli Doğum Takibi ve Yönetimi

Et ve süt sığırı işletmelerinde etkili bir üreme programı için kızgınlığın doğru bir şekilde tespiti, uygun zamanda tohumlamanın yapılması ve her inekten yılda bir yavru alınması önemlidir. Ayrıca hayvan sayısı çok olan büyük ölçekli işletmelerde bu işlemleri takip etmedeki zorluklar üremede sorunlara yol açabilmektedir ve işletmenin karlılığını etkileyebilmektedir. Dişilerde döl verimliliği düzeyini gösteren en iyi ölçüt buzağılama aralığıdır. İlk tohumlamada gebe kalma oranı, her gebelik için aşım sayısı buzağılamadan sonra gebe kalmaya kadar geçen gün sayısı gibi ölçütlerin tümü, buzağılama aralığı üzerine etkilidir. Araştırmalar en iyi ortalama buzağılama aralığının 365 gün olduğunu belirtir.

Çiftliğinizde Maliyetleri Azaltmanın 5 Yöntemi

 

3. Meme Sağlığı Yönetimi

Elektronik sağımhaneye sahip süt çiftliklerinde kullanılan süt ölçüm paneli her bir sağımda, her bir hayvandan elde edilen sütün güncel bir şekilde kaydedilmesine yardımcı olmaktadır. Bireysel veya toptan süt analizi yapılarak, sütün kimyasal bileşimi hakkında bilgiyi hem bireysel hem de toplu olarak bilgi kaydı sağlayarak standart sütten ayrım yapabilme imkanını ve sütün yapısındaki bozulma durumlarını takip edebilmektedir. Güncel takiplerin sonucunda sütün kalitesi ve kimyasal yapısında yapılan değerlendirmeler üzerine hayvanın Mastitis ve Ketozis,vb.. meme hastalıklarını en erken şekilde sistem üzerinden bildirmektedir.

Ara

4. Yem Rasyonu Yönetimi

Süt Sığırcılığında yem ve su, kaliteli süt ve et üretimi için en önemli unsurdur. Bir işletmenin yıllık harcamaların %70-80 kadarını yem giderlerinin oluşturduğu ve karşılaşılan metabolik hastalıkların kökeninde yemleme hatalarının olduğu düşünüldüğünde sürüde yemlemenin denetim altında tutulmasının ne kadar önemli olduğu kolayca anlaşılabilir.

BenimSürüm Sürü Yönetim Programı, yem listesi ve stok bilgisine göre sütçü sığırlar için Yem Rasyonu programı hazırlanmasına yardımcı olmaktadir.
Ayrıca stok bilgisiyle hayvanların mağdur edilmeden günler önceside stoklar tükenmeden yem alımının yapılması açısından önemlidir. Yemlemenin profesyonel bir biçimde yapılabilmesine olanak sağladığı gibi, besleme hatalarından kaynaklanan sorunların büyümeden fark edilmesine ve zamanında önlem alınmasına da olanak vermektedir.

 

5. Zamanında Müdahale

BenimSürüm Sürü Yönetim Programı sağımhanede yer alan, sağım makinesinden bağımsız bir sistemdir. Sistemin saglamis oldugu duzenli kayit destegi ile zamanı geldiğinde gerekli uyarıları size bildirmektedir. Bu sayede çiftliğinizdeki gelişmeleri anlık takip edebilirsiniz. Müdahale için geç kalmayarak, maliyetlerinizi minimuma indirgeyebilirsiniz.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.