Kapat

Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Doğum yapmak düvelerde ve ineklerde oldukça önemlidir. Bu durum çiftlik sahipleri için de böyledir. Çünkü yeni buzağı hayvancılık işletmelerinde sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur.

Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Doğum yapmak düvelerde ve ineklerde oldukça önemlidir. Bu durum çiftlik sahipleri için de böyledir. Çünkü yeni buzağı hayvancılık işletmelerinde sürekliliğini sağlayan en önemli unsurdur. Bir buzağı doğması, işletmeye ileride hem kendisi gibi bir buzağı vermesi, hem de süt ve et üretimi demek. Yani tüm çiftlikler ineklerin yılda bir buzağılamasını isterler. Ancak kızgınlık takibi yapılmazsa, bu mümkün olmayabilir.Bununla birlikte ineklerde doğum sırasında ineğe yapılacak müdahale çok büyük bir önem taşır. Eğer doğum sırasında ineğe hatalı ya da zamansız bir müdahale yapılırsa rahimde oluşacak problemler gebeliği daha da geciktirebilir. Hal böyleyken buzağılayacak inek konusu her zaman tedirginlik yaratır. Doğum belirtileri ya da bunun için bir doğum sensörü var mı konusu da çok sorulan sorular arasında. Konu hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Ücretsiz Kullanmaya Başlayın

BenimSürüm'ü hemen ücretsiz kullanmaya başlayın.
Ücretsiz kullanım, tüm işlevselliği sunar ancak hayvan sayısı ile sınırlıdır. Hemen üye olabilirsiniz.

İneklerde Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hızla Büyüyen Meme

Bu biraz yanıltıcı bir belirti olsa da doğum yaklaştığında memelerin dolgunlaştığını hatta belirli bir açıyla dikleştiğini görmemek imkansız. Hatta ineğinizin süt verimi yüksekse memelerde sızıntı görmek bile mümkün.

Genital Bölgede Kabarıklaşma

Gevşemiş vulva olarak bilinen bu durum net belirtilerden biridir. Doğumdan birkaç hafta önce görülen bu belirti doğum yaklaştığında hayvan yürürken zıplayan bir hale gelebilir.

Buzağılayacak İnek Ne Yapar

Kaybolan Leğen Kemiği (Pelvik Bağlar)

İsminden karışıkmış gibi görünse de anlamak oldukça basit. İneğin kuyruk başı normalden daha dik duruyorsa pelvik bağlar doğum için yumuşamış demektir.

Çara (Mukus) Akıntısı

Buzağılayacak inek doğumdan bir iki hafta önce vajinasından salyamsı bir akıntı salgılar.

Huzursuzluk ve Tuhaf Davranış

İneğinizin günlük davranışlarını takip ediyorsanız doğum yaklaşınca farklılığı kolayca tespit edebilirsiniz. Kendini sürüden soyutlamak, normalden daha sakin ama farklı davranmak son haftada görülebilir.

Bir Doğum Sensörü Olsa ve Doğumdan Önce Size Haber Verse..

Tüm bu belirtileri kalabalık bir sürü içerisinde izleyebilmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bunun için yepyeni bir doğum sensörü geliştirdik. Bu sensör ineğin vajinasına yerleştiriliyor ve doğum yaklaştığında telefonunuza bildirim gönderiyor. Uzun bir AR-GE sürecinden sonra tamamlanan BenimSürüm Doğum Sensörü çok yakında satışta. Detaylı bilgi için tıklayın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.