Kapat

Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

İnek Irkları içinde Holstein 6000-9000 kg, Esmer 5000-7000 kg., Simental 5000-7000 kg. ve Jerseyler 4000- 5000 kg. yıllık süt vermektedir.

Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

İnek ırkları özellikle süt işletmelerinin ve bu sektöre girmek isteyenlerin en merak ettiği konular arasında. Çünkü ancak süt verimi yüksek bir işletme ayakta kalabilir ve karlılığını artırabilir. Hal böyleyken en çok sorulan soru ırklara göre bir inek kaç litre süt verir? oluyor. Simental mi? alalım yoksa halk arasında Hollanda İneği olarak bilinen Holstein mı? Günlük süt verimi yüksek olan inek alırsam teşvik bulabilir miyim? Peki ya kızgınlık tespiti yapamazsam.

Anlayacağınız çiftçi yahut yatırımcıların bu konuda kafası oldukça karışık. Tüm bunların elbette tek bir cevabı yok o yüzden bu içeriğimizde süt verimine dair her şeyi detaylıca anlatacağız.

Süt Verimi Hangi Faktörlere Bağlıdır?

İneklerde süt verimini etkileyen faktörler çeşitlilik gösterir. Irk, yaş, canlı ağırlık gibi doğal etkenler dışında bakımla, coğrafyayla ve takiple ilgili durumlar da süt verimi için önemlidir. Laktasyon dönemi, günlük sağım sayısı, kızgınlık,beslenme, çevre ısısı, buzağılama mevsimi, kuruda kalma süresi, hastalıklar ve egzersiz gibi faktörler verimi etkileyen konuların bazılarıdır. Yani inek kaç litre süt verir? sorusunun yanıtının, nasıl baktığına bağlı olarak verilmesi hiç de garip değildir.

Irklara Göre Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir?

İnek ırkları süt miktarını belirleyen en temel faktörlerdendir. Tüm diğer faktörler ideal olsa da genetik yapı sınırınının üstüne çıkılamaz. Genetik yetenek bakım ile desteklenmedikçe iyi sonuç alınamadığı gibi, genetik yeteneği olmayan ineklerden de verim beklemek anlamsızdır. Verimi en yüksek inekler kültür ırklarıdır. Kültür ırklarından Hollanda İneği olarak anılan Holstein 6000-9000 kg, Esmer 5000-7000 kg., Simental 5000-7000 kg. ve Jerseyler 4000- 5000 kg. yıllık süt vermektedir. Yerli ırkların ise malesef süt verimleri düşüktür. En yüksek verim Güney Anadolu Kırmızısı verir. Fakat yıllık verimi sadece 1500 - 2500 kg. kadardır.

Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

Kızgınlık Tespiti Önemli

Hali hazırda süt çiftliği olanlar kızgınlık tespitinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Kızgınlık demek buzağı demek, buzağı ise tabi ki laktasyon demek. Irkı ne olursa olsun bir ineğin süt vermesi doğum yapmasına bağlıdır. Bu nedenle kızgınlığı tespit edip tohumlama yapmak oldukça önemlidir. Kızgınlık tespiti bazen çok kolay olsa da gizli kızgınlık durumlarıyla da sıklıkla karşılaşırız. Eee peki ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Cevap ise oldukça basit Actimoo kızgınlık tespit sistemi kullanmak. Bu cihaz hayvanların boynuna takılan basit bir pedometredir. Hayvanlarınızın hareketini takip ederek kızgınlığı tespit eder ve mobilden telefonunuza bildirim gönderir.Böylece tohumlama için hemen veterinerinizi çağırabilirsiniz.

Bu bilgiler beni tatmin etmedi diyorsanız Actimoo kızgınlık tespit sayfamıza gitmek için hemen tıklayın. Kızgınlığı kaçırmayın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.