Kapat

Besi Hayvancılığı

Besi hayvancılığı, hayvanların ağırlık kazandırılarak et için yetiştirilmesidir. Besicilik, ahır ve mera ortamında yapılır.

Besi Hayvancılığı

Besi hayvancılığı sağlıklı beslenmenin bir trend değil bir zorunluluk olduğu fark edilen günümüz dünyasında oldukça önemli bir konu. Çünkü tüketici kalitesinden ve kaynağından emin olduğu ürünleri tüketme eğiliminde. Peki, besicilik nedir, nasıl yapılır? Ahır ortamı mı, yoksa mera mı tercih edilmelidir? Besi hayvanları için uygun yem ya da rasyon nasıl hazırlanır? Gelin içeriğimizde konuyu birlikte inceleyelim.

Besi Hayvancılığı Nedir?

Besi hayvancılığı, cinsiyeti, ırkı, yaşı farketmeksizin bir araya toplanmış hayvanların ıslah edilip, belirli bir sürede karlılığı artıracak şekilde ağırlık kazandırılarak et üretimi için yetiştirilmesidir. Besicilik, ahır ya da mera ortamında yapılır.

Besi Hayvancılığı Nasıl Yapılır?

Besi hayvancılığı için dikkat edilecek en önemli parametreler hayvanın ırkına göre, yaş, cinsiyet, vücut yapısı ve ağırlık artışı miktarıdır. Bununla birlikte besicilik için önemli konulardan bir diğeri de ağırlık artışı için hazırlanacak olan yemleme planıdır. Besi sığırları tek tek ya da topluca günde iki ya da üç kere yemlenebilir. Yemleme planında yem rasyonu kadar yemleme saatlerinin düzenine de dikkat edilmelidir. Yemler düzenli olarak eşit aralıklarda ve her gün aynı saatte verilmelidir. İster ahır ister mera ortamında besicilik yapın, dikkat etmeniz gereken bir diğer husus daha vardır. O da hayvanlarınızın normalin dışında hareket edebileceği kadar büyük alanda bu işi yapmamanız.

Besi Hayvancılığı

Besi Hayvanı Nasıl Seçilir? Besi Rasyonu Nasıl Hazırlanır?

Besi hayvanı alırken sağlıklı, genç erkek dana ve tosunlar tercih edilir. Çünkü bu hayvanlar doğru rasyon ile yemlendiğinde çok hızlı kilo alırlar. Irk olarak bir ayrım yapılacak olursa verimi yüksek yerli ırklar Doğu Anadolu ve Güney Anadolu Kırmızısı, Yerli Kara, Boz Irk’tır. Canlı ağırlık getirisi en uygun olan Doğu Anadolu Kırmızısı iken, yerli ırklarımızda günlük artış 700-800 gramı aşmamaktadır. Kültür ırklarında ise en yaygın olanları Holştayn, Montafon ve Simental’dir. Günlük canlı ağırlık artışı 1400-1600 g civarındadır. Melezlerde bu artış 1100–1500 gr arasındadır.

Besiye alınan hayvanlar için hazırlanan rasyonda günlük protein, enerji ve diğer gıda ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle rasyon hazırlarken mutlaka bir zooteknist, ziraat mühendisi veya veteriner hekim görüşü almanız gerekir.

Elbette, Tüm Bunların Düzenli Takibi…

Besi hayvancılığı için birçok parametreyi takip etmeniz gerekir. Hayvanların belirli bir sürede, yem maliyetlerini gözeterek kilo almasını sağlamak aynı zamanda ciddi bir hesap kitap işidir. Tüm dengelerin kontrol altında tutulmadığı bir besi çiftliği maalesef zarar etmeye mahkumdur. Üzülmeyin artık BenimSürüm sürü takip programı var. Bu program hayvan maliyetinden, ağırlık takibine, muhasebe kayıtlarından, otomatik rasyon hazırlamaya kadar birçok konuda en büyük yardımcınız. Üstelik ister bilgisayarınızdan, ister tabletinizden, isterseniz de cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Size uygun sürü takip programı paketini seçmek isterseniz hemen tıklayın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.