Kapat

3 Adımda İnekte Süt Verimi Nasıl Arttırılır?

İneklerin süt verimi için buzağı üretiminin önemli bir rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de döl verimi ile laktasyon yönetimi oldukça önemlidir.

İneklerde Mastitis Sorunu | BenimSürüm

Hem döl veriminin hem de süt veriminin optimum olabilmesi için; işletmenizdeki her ineğin yılda bir kez doğum yapması sağlanmalıdır. Ancak bu durum çoğu işletmede ölçülmediği gibi, takip de edilmez. Ve açıkçası birçok işletmenin sütçü ırklarda havaya uçan karları, iki doğum arası sürenin 360 günden daha fazla olması sebebiyle karşımıza çıkar. Peki, bunu kolayca takip etmenin bir yolu var mıdır? Gelin tüm detayları içeriğimizde inceleyelim.

1. Fazla Süt için Her Yıla Bir Buzağı

Her inek buzağıladıktan sonra süt üretmeye başlamaktadır. Bu yüzden de fazla süt veriminin yolu buzağıdan geçiyor. Yani ineğinizin üreme performansını en üst seviyede tutmanız gerekiyor. Kızgınlık, tohumlama ve doğum konusu yoluna giren bir çiftlik süt verimi bakımından kolayca zengin olabilir. Her yıl bir buzağı veren bir inek için doğru formül tam olarak bu.

Uygun zamanda tohumlama yaptırmanız ve gebelik sürecini doğru bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. BenimSürüm İnek Takip Programı ile hayvanınızın ne zaman tohumlanmaya hazır olduğunu takip edebilirsiniz. Bu sayede zamanında buzağılamayı sağlar, dolayısıyla verimlerinde artış gözlenir.

Ücretsiz Kullanmaya Başlayın

BenimSürüm'ü hemen ücretsiz kullanmaya başlayın.
Ücretsiz kullanım, tüm işlevselliği sunar ancak hayvan sayısı ile sınırlıdır. Hemen üye olabilirsiniz.

2. İneğin Süt Verimi Mastitisle Hiç Olmasın!

İneklerde süt verimini etkileyen en önemli hastalık Mastitistir. İneklerde Mastitis, süt veriminde ani düşüşlere sebep olarak ciddi boyutta ekonomik kayıplara neden olmaktadır.

Özellikle de belirti göstermeyen subklinik mastitisi teşhis etmek oldukça zor olduğu için, çiftliğinizde ineklerde mastitisi her zaman kontrol altında tutmanız gerekmektedir. ‘Mastitis Tespit Cihazı’ ile hayvanınız sağılırken hiçbir stres faktörüne maruz kalmadan ineklerde mastitis tespiti mümkün olmaktadır.

Bunun yanısıra doğum sonrasında meydana gelebilen Hipokalsemi, Ketozis, Retensiyo Sekundinarum gibi hastalıklar, ayak problemleri, topallık gibi sebeplerden de süt veriminde ani düşüşlere sebep olabilmektedir. Bu hastalıkların muayene zamanını, muayenenin hangi hayvanlara yapılması gerektiğini sistem üzerinden öğrenip, vakit kaybetmeden bu hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

3. 2M Kuralı (Mutlu İnek = Maksimum Süt Verimi)

Çiftliğinizde ineklerin rahat bir şekilde barınabilmesi için ne kadar uğraşırsanız, hayvanlarınızın size ekonomik getirisi de o ölçüde artacaktır. Düzgün bir altlık yönetimi, temiz ve rahat yatacak yer, bolca gezinme alanı, kaliteli yemlerle besleme, ısı stresinden koruma gibi yöntemlerle hayvanınızın konforunu sağlayabilirsiniz. Özellikle havalar ısındığında, gün gün sistemden takip ettiğiniz hayvanlarınızda, ani süt verimi düşüşü, vücut kondüsyonunda düşüşler gözlemlerseniz, bütün parametreleri gözden geçirmeniz gerekecektir. BenimSürüm Sığır Takip Programı sayesinde tüm bu değişiklikleri kolayca takip edebilirsiniz.

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Ayrıca Yem Tüketiminin Doğru Rasyon ile Yapılması Lazım

Rasyon, çiftçiler arasında hala bir muamma. Bazen maliyetler yüzünden bazen de bilinçsizlikten doğru rasyon hazırlama konusunda birçok çiftçimiz sınıfta kalıyor. Süt verimi ile rasyonun ise sandığınızdan çok daha derin bir ilişkisi var. Özellikle inek laktasyon dönemi rasyonu süt verimini ve hatta bir sonraki buzağılama dönemini etkileyen önemli bir konu.

Peki nasıl bir rasyon planlanmalı dediğinizi duyar gibiyim? Siz hiç endişelenmeyin. BenimSürüm rasyon modülü hayvanlarınızı ve çiftliğinizi tanır ve size özel rasyon planlarını ücretsiz olarak hazırlar.

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm Bunlar için Veteriner, Danışman, Asistan Lazım Diyorsanız

Aslında yanılıyorsunuz çünkü BenimSürüm gibi hayvanlarınızı tanıyan bir sistemden uygun rasyon planını da alabilirsiniz. Gebelik takibi de yapabilirsiniz. Üstelik büyükbaş hayvanlarınızla ilgili tüm verileri yönetmekle kalmaz kolayca raporlayabilirsiniz de. Yani aradığınız personeller ister masaüstünde ister cepte sizin için çalışır ve onlara maaş ödemeniz gerekmez. Çözüme ihtiyaç duyduğunuz her noktada teknik ekibimiz ve yardım hattımız size destek olur.

BenimSürüm ile Takip Et Rahat Et

Günümüzde çiftliklerde oluşabilecek zararların önüne geçmek için sürü takip programları lüks değil ihtiyaçtır. Yurtdışında uzunca bir süredir karlılığı artırmak için bu tür sistemler kullanılmaktadır.

Süt verimini artırmak ve diğer tüm konular için siz de BenimSürüm Sürü Yönetim Programı kullanın. Detaylı özellikleri incelemek için tıklayın. Tüm bu özellikler için hemen sizde BenimSürüm sistemine dahil olabilirsiniz.

BenimSürüm ile ilgili gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. Sistem kullanımı ve ürünlerimiz ile ilgili videoları izlemek için Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Çiftçilerimizden Dinleyin

BenimSürüm

Mastitis Tespit Cihazı - MastiPro

blog başlığı

SÜRÜ YÖNETİM PROGRAMI

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı Neden Önemlidir?

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır.

blog başlığı

İNEKLERDE MASTİTİS

İneklerde Mastitis Sorunu ve Tespiti

Tüm dünyada süt endüstrisi için maliyetli bir meme hastalığı. Mastitis sorunu yaşayan işletmelerde somatik hücre sayısı arttığı için meme sağlığı olumsuz etkilenmekte, süt üretimi azalmaktadır.

blog başlığı

RASYON HAZIRLAMA

Süt İneği Yem Rasyonu Nasıl Yapılır?

Süt ineği yem rasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Hangi konularda erken önlem alırsanız, süt ineğinden daha fazla verim alabilirsiniz?

BenimSürüm 600+ üzerinde firma tarafından kullanılıyor.

brands
brands
brands
brands
brands
brands

BenimSürüm - Sürü Yönetim Programı

Ücretsiz Kayıt Olun
© 2023 BenimSürüm.