• BLOG
  • Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

İnek Irkları içinde Holstein 6000-9000 kg, Esmer 5000-7000 kg., Simental 5000-7000 kg. ve Jerseyler 4000- 5000 kg. yıllık süt vermektedir.

04 Ekim 2022   |    süt verimi, inek

Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

İnek ırkları özellikle süt işletmelerinin ve bu sektöre girmek isteyenlerin en merak ettiği konular arasında. Çünkü ancak süt verimi yüksek bir işletme ayakta kalabilir ve karlılığını artırabilir. Hal böyleyken en çok sorulan soru ırklara göre bir inek kaç litre süt verir? oluyor. Simental mi? alalım yoksa halk arasında Hollanda İneği olarak bilinen Holstein mı? Günlük süt verimi yüksek olan inek alırsam teşvik bulabilir miyim? Peki ya kızgınlık tespiti yapamazsam.

Anlayacağınız çiftçi yahut yatırımcıların bu konuda kafası oldukça karışık. Tüm bunların elbette tek bir cevabı yok o yüzden bu içeriğimizde süt verimine dair her şeyi detaylıca anlatacağız.

Süt Verimi Hangi Faktörlere Bağlıdır?

İneklerde süt verimini etkileyen faktörler çeşitlilik gösterir. Irk, yaş, canlı ağırlık gibi doğal etkenler dışında bakımla, coğrafyayla ve takiple ilgili durumlar da süt verimi için önemlidir. Laktasyon dönemi, günlük sağım sayısı, kızgınlık,beslenme, çevre ısısı, buzağılama mevsimi, kuruda kalma süresi, hastalıklar ve egzersiz gibi faktörler verimi etkileyen konuların bazılarıdır. Yani inek kaç litre süt verir? sorusunun yanıtının, nasıl baktığına bağlı olarak verilmesi hiç de garip değildir.

Irklara Göre Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir?

İnek ırkları süt miktarını belirleyen en temel faktörlerdendir. Tüm diğer faktörler ideal olsa da genetik yapı sınırınının üstüne çıkılamaz. Genetik yetenek bakım ile desteklenmedikçe iyi sonuç alınamadığı gibi, genetik yeteneği olmayan ineklerden de verim beklemek anlamsızdır. Verimi en yüksek inekler kültür ırklarıdır. Kültür ırklarından Hollanda İneği olarak anılan Holstein 6000-9000 kg, Esmer 5000-7000 kg., Simental 5000-7000 kg. ve Jerseyler 4000- 5000 kg. yıllık süt vermektedir. Yerli ırkların ise malesef süt verimleri düşüktür. En yüksek verim Güney Anadolu Kırmızısı verir. Fakat yıllık verimi sadece 1500 - 2500 kg. kadardır.

Bir İnek Yılda Kaç Litre Süt Verir

Kızgınlık Tespiti Önemli

Hali hazırda süt çiftliği olanlar kızgınlık tespitinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Kızgınlık demek buzağı demek, buzağı ise tabi ki laktasyon demek. Irkı ne olursa olsun bir ineğin süt vermesi doğum yapmasına bağlıdır. Bu nedenle kızgınlığı tespit edip tohumlama yapmak oldukça önemlidir. Kızgınlık tespiti bazen çok kolay olsa da gizli kızgınlık durumlarıyla da sıklıkla karşılaşırız. Eee peki ne yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Cevap ise oldukça basit Actimoo kızgınlık tespit sistemi kullanmak. Bu cihaz hayvanların boynuna takılan basit bir pedometredir. Hayvanlarınızın hareketini takip ederek kızgınlığı tespit eder ve mobilden telefonunuza bildirim gönderir.Böylece tohumlama için hemen veterinerinizi çağırabilirsiniz.

Bu bilgiler beni tatmin etmedi diyorsanız Actimoo kızgınlık tespit sayfamıza gitmek için hemen tıklayın. Kızgınlığı kaçırmayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.