• BLOG
  • Besicilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Besicilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Besi hayvancılığı, hayvanların ağırlık kazandırılarak et için yetiştirilmesidir. Besicilik, ahır ve mera ortamında yapılır.

03 Ekim 2022   |    Besi Hayvancılığı, Rasyon

Besicilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Besi danası yetiştirmek yani besicilik sağlıklı beslenmenin tam göbeğinde konumlanır. Çünkü sağlıklı beslenmenin ön koşulu satın alınan ürünlerin kaynağının bilinmesi ile mümkündür. Bu nedenle bu alanda ciddi devlet teşvikleri olduğu gibi ciddi yaptırımlar da söz konusudur. Hal böyleyken bize gelen soruların başında besi hayvanı nasıl yetiştirilir? geliyor.

Ahır ortamı mı, yoksa mera mı tercih edilmelidir? Besi hayvanları için uygun yem ya da rasyon nasıl hazırlanır? Bu iş için sürü takip sistemi almalı mıyım? Tüm bu kafa karışıklıklarını gideriyoruz. İşte besiliğin abc’si…

Besi Hayvancılığı Nedir?

Besi hayvancılığı, cinsiyeti, ırkı, yaşı farketmeksizin bir araya toplanmış hayvanların ıslah edilip, belirli bir sürede karlılığı artıracak şekilde ağırlık kazandırılarak et üretimi için yetiştirilmesidir. Besicilik, ahır ya da mera ortamında yapılır.

Besi Danası Nasıl Yetiştirilir?

Besi hayvancılığı için dikkat edilecek en önemli parametreler hayvanın ırkına göre, yaş, cinsiyet, vücut yapısı ve ağırlık artışı miktarıdır. Bununla birlikte besicilik için önemli konulardan bir diğeri de ağırlık artışı için hazırlanacak olan yemleme planıdır. Besi danaları tek tek ya da topluca günde iki ya da üç kere yemlenebilir. Yemleme planında yem rasyonu kadar yemleme saatlerinin düzenine de dikkat edilmelidir. Yemler düzenli olarak eşit aralıklarda ve her gün aynı saatte verilmelidir. İster ahır ister mera ortamında besicilik yapın, dikkat etmeniz gereken bir diğer husus daha vardır. O da hayvanlarınızın normalin dışında hareket edebileceği kadar büyük alanda bu işi yapmamanız.

Besi Hayvancılığı Nedir?

Besi Hayvanı Nasıl Seçilir? Besi Rasyonu Nasıl Hazırlanır?

Besi hayvanı alırken sağlıklı, genç erkek dana ve tosunlar tercih edilir. Çünkü bu hayvanlar doğru rasyon ile yemlendiğinde çok hızlı kilo alırlar. Irk olarak bir ayrım yapılacak olursa verimi yüksek yerli ırklar Doğu Anadolu ve Güney Anadolu Kırmızısı, Yerli Kara, Boz Irk’tır. Canlı ağırlık getirisi en uygun olan Doğu Anadolu Kırmızısı iken, yerli ırklarımızda günlük artış 700-800 gramı aşmamaktadır. Kültür ırklarında ise en yaygın olanları Holştayn, Montafon ve Simental’dir. Günlük canlı ağırlık artışı 1400-1600 g civarındadır. Melezlerde bu artış 1100–1500 gr arasındadır.

Besiye alınan hayvanlar için hazırlanan rasyonda günlük protein, enerji ve diğer gıda ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle rasyon hazırlarken mutlaka bir zooteknist, ziraat mühendisi veya veteriner hekim görüşü almanız gerekir.

Besicilikte En Önemli Konu: Düzenli Takip

Besicilik için birçok parametreyi takip etmeniz gerekir. Hayvanların belirli bir sürede, yem maliyetlerini gözeterek kilo almasını sağlamak aynı zamanda ciddi bir hesap kitap işidir. Tüm dengelerin kontrol altında tutulmadığı bir besi çiftliği maalesef zarar etmeye mahkumdur. Üzülmeyin artık BenimSürüm sürü takip sistemi var. Bu program hayvan maliyetinden, ağırlık takibine, muhasebe kayıtlarından, otomatik rasyon hazırlamaya kadar birçok konuda en büyük yardımcınız. Üstelik ister bilgisayarınızdan, ister tabletinizden, isterseniz de cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Size uygun sürü takip programı paketini seçmek isterseniz hemen tıklayın.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.