• BLOG
  • Benim Sürüm ile Rasyon Hazırlama

Benim Sürüm ile Rasyon Hazırlama

Rasyon hazırlama süt çiftlikleri ve besi çiftlikleri için hayati önem taşıyan bir konudur. Rasyon sayesinde hem çiftliğin mali durumu düzenlenmektedir hem de hayvanların kaliteli süt verimi ya da kilo alımı gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, büyükbaş hayvan işletmesine sahip tüm büyükbaş hayvan bakıcılarının en önemli konu maddesi doğru ve verimli rasyon hazırlamaktır.

11 Kasım 2019   |    Rasyon Hazırlama, Sürü Yönetim Sistemi

BenimSürüm ile Rasyon Hazırlama

Ancak, rasyon konusunda çok farklı ve anlaşılmaz bilgiler dolaşmaktadır. Bir işletme sahibi veteriner hekim gibi rasyon hazırlama konusunda uzman olmayabilir. Benim Sürüm Sığır Takip Programı bu konuda Türk ve dünya çiftçileri için yerli bir Sürü Yönetim Sistemi üretmiş bulunuyor.

Hemen Benim Sürüm Sığır Takip Programı satın alarak siz de rasyon planlamanızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Benim Sürüm Sığır Takip Programında rasyon nasıl hazırlanmaktadır?

Birinci adım olarak, Benim Sürüm Sığır Takip Programı üzerinden rasyon hazırlamak için öncelikle programa işletmenizde bulunan yem bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Program içerisinde 50 farklı yem çeşiti tanımlanmıştır. Sistemde bulunan yem dışında elinizde farklı bir yem bulunmakta ise Sığır Takip Programına ekleyebilirsiniz. İyi bir rasyon reçetesi hazırlanması için yem listesine ayrıca konsantre yem (fabrika yemi) eklemenizi de tavsiye ederiz.

BenimSürüm ile Rasyon Hazırlama

İkinci adım olarak, yem listenizi sürü yönetim sistemine yükledikten sonra her hayvan için özel rasyon programı hazırlayabilirsiniz. Bir hayvanınızın kaç kilo canlı ağırlığının olduğunu, günlük süt verimini, süt yağını ve o hayvanın laktasyon gününü sisteme yazmanız gerekmektedir.

BenimSürüm ile Rasyon Hazırlama

Üçüncü adım olarak, sisteme kaydetmiş olduğunuz yemden hangilerini kullanmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Seçtiğiniz yemin günlük en az ve en fazla ne kadar kullanılması gerektiğini sizin sistem üzerinden belirtmeniz gerekmektedir.

BenimSürüm ile Rasyon Hazırlama

Son olarak,bu üç adımı gerçekleştirdikten sonra Sığır Takip Programından rasyon reçetesi üretmesini istiyorsunuz. Program sizin adınıza belirtmiş olduğunuz bir hayvanınız için birden çok rasyon planı üretmektedir. Size uygun olan rasyon planını o hayvan için kullanabilirsiniz. Sürünüzde birden çok hayvanınız aynı kilo ağırlığına ve süt verimine sahip ise, oluşturduğunuz rasyon planını benzer hayvanlar için de kullanabilirsiniz.

BenimSürüm ile Rasyon Hazırlama

BenimSürüm ile Rasyon Hazırlama

Benim Sürüm Sığır Takip Programı sayesinde işletmenizde nasıl rasyon hazırlanması gerekir problemi çözebilirsiniz. Bu sayede yem kullanımında maliyet açısından en yüksek verimi yakalayabilir, yanlış ya da fazla yem kullanımından kaçabilirsiniz. Ayrıca, hayvanlar için yapılan doğru rasyon reçeteleri ile süt verimi en yüksek seviyeye çıkabilir. Süt veriminin yüksek olduğu bir işletmede tabi ki gelir de aynı oranda yüksek olacaktır.

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.