• BLOG
  • 3 Adımda İnekte Süt Verimini Arttırmak

3 Adımda İnekte Süt Verimini Arttırmak

Süt sığırı işletmelerinde gelirin buzağı ve süt üretimiyle sağlandığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden de döl verimi ile laktasyon yönetimi oldukça önemlidir.

13 Mayıs 2019   |    Süt Verimi, İneklerde Mastitis, Sığır Takip Programı

3 Adımda İnekte Süt Verimini Arttırmak | Benim Sürüm

Hem döl veriminin hem de süt veriminin optimum olabilmesi için; işletmenizdeki her ineğin yılda bir kez doğum yapması sağlanmalıdır. Ancak bu durum çoğu işletmede ölçülmediği gibi, takip de edilmez. Ve açıkçası birçok işletmenin havaya uçan karları, iki doğum arası sürenin 360 günden daha fazla olması sebebiyle karşımıza çıkmaktadır.

1. Her Yıla Bir Buzağı

Her inek buzağıladıktan sonra süt üretmeye başlamaktadır. Bu yüzden de süt veriminin optimum olması çok önemlidir. İneğinizin üreme performansını en üst seviyede tutmanız gerekmektedir.

Uygun zamanda tohumlama yaptırmanız ve gebelik sürecini doğru bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Benim Sürüm Sığır Takip Programı ile hayvanınızın ne zaman tohumlanmaya hazır olduğunu takip edebilirsiniz. Bu sayede zamanında buzağılamayı sağlar, dolayısıyla veriminizin de artmasını sağlayabilirsiniz.

2. Süt Verimini Düşüren En Büyük Dert: HASTALIK

İneklerde süt verimini etkileyen en önemli hastalık Mastitistir. İneklerde Mastitis, süt veriminde ani düşüşlere sebep olarak ciddi boyutta ekonomik kayıplara neden olmaktadır.

Özellikle de belirti göstermeyen subklinik mastitisi teşhis etmek oldukça zor olduğu için, çiftliğinizde ineklerde mastitisi her zaman kontrol altında tutmanız gerekmektedir. ‘Mastitis Tespit Cihazı’ ile hayvanınız sağılırken hiçbir stres faktörüne maruz kalmadan ineklerde mastitis tespiti mümkün olmaktadır.

Bunun yanısıra doğum sonrasında meydana gelebilen Hipokalsemi, Ketozis, Retensiyo Sekundinarum gibi hastalıklar, ayak problemleri, topallık gibi sebeplerden de süt veriminde ani düşüşlere sebep olabilmektedir. Bu hastalıkların muayene zamanını, muayenenin hangi hayvanlara yapılması gerektiğini sistem üzerinden öğrenip, vakit kaybetmeden bu hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

 

3. 2M Kuralı (Mutlu İnek = Maksimum Süt Verimi)

Çiftliğinizde ineklerin rahat bir şekilde barınabilmesi için ne kadar uğraşırsanız, hayvanlarınızın size ekonomik getirisi de o ölçüde artacaktır. Düzgün bir altlık yönetimi, temiz ve rahat yatacak yer, bolca gezinme alanı, kaliteli yemlerle besleme, ısı stresinden koruma gibi yöntemlerle hayvanınızın konforunu sağlayabilirsiniz. Özellikle havalar ısındığında, gün gün sistemden takip ettiğiniz hayvanlarınızda, ani süt verimi düşüşü, vücut kondüsyonunda düşüşler gözlemlerseniz, bütün parametreleri gözden geçirmeniz gerekecektir. Benim Sürüm Sığır Takip Programı sayesinde tüm bu değişiklikleri kolayca takip edebilirsiniz.

Çiftçi

Şu soruları olumlu yanıtlıyorsanız, BenimSürüm kullanabilirsiniz.

1. Akıllı bir cep telefonunuz ya da bilgisayarınız var mı? Internete erişiminiz var mı?

2. Günde 10 dakika çiftliğiniz için düzenli veri girmeye hazır mısınız?

3. Kızgınlık, tohumlama, kuruya çıkarma ve doğum gibi işlerde inekleri tek tek takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

4. Arada sırada da olsa, bazı işleri unuttuğunuz oluyor mu?

5. Size işlerinizi hatırlatacak bir yardımcınız olsa, çok daha verimli çalışabileceğinize inanıyor musunuz?

 

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.


www.benimsurum.com banner

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

ÖZELLİKLER

Hayvan Yönetimi

Hayvan Yönetimi

BenimSürüm ile her bir hayvana ilişkin bütün verileri kaydedebilir, hayvanları gruplayabilir, buna göre listeler elde edebilirsiniz.

Hastalık & Muayene

Muayene, Aşı ve Tedavi

Hayvanlarınıza yaptığınız aşı ve muayene işlemlerini kayıt altında tutabilir, uygulanan tedavi süreçlerini yönetebilirsiniz.

Üreme ve Tohumlama Takibi

Tohumlama Takibi

Verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

Süt Takibi

Süt Takibi

Çiftliğinizin süt üretimini ister genel, isterseniz de bireysel olarak takip edebilir, hayvan süt verimlerini elde edebilirsiniz.

Maliyet Hesaplama

Maliyet Yönetimi

Rasyon maliyetleri ve diğer tüm işletme giderleri ile hayvanların kilo almalarına dayalı gelir kalemlerinizi tek bir ekranda yönetebilirsiniz.

Rasyon

Yem Yönetimi

Gruplandırdığınız hayvanlarınıza istediğiniz tarihler arasında uyguladığınız yem planlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

BenimSürüm, Sürü Yönetim Programı hakkında detaylı bilgi almak ve satın alma işlemleri için bize yazın.