Üreme ve Tohumlama Takibi

Üreme Tohumlama modülü ile verimli büyüme oranının yakalanması ve sürünün sağlıklı büyümesi için üreme ve tohumlama süreçlerini takip edebilirsiniz.

19 Mart 2019   |    Kızgınlık, Tohumlama, Üreme, Program

Üreme ve Tohumlama Takibi

Süt çiftçiliğinde verimli bir çiftliğin anahtar göstergelerinden biri de çiftlikteki üreme ve tohumlama başarısıdır. Sürüde başarılı bir üreme ve büyüme oranı yakalanabilmesi için ise üreme ve tohumlama süreçlerin eksiksiz takip edilmesi gerekir. Üreme Tohumlama modülü ile tüm üreme süreçlerini kolaylıkla takip edebileceksiniz ve sistem size otomatik uyarılar sağlayacak. Örneğin tohumlama girişi yaptıktan belirli bir süre sonra sistem size otomatik olarak gebelik kontrolü yapmanız gerektiğini hatırlatacaktır.

Girdiğiniz verilere göre (tohumlama işlemi ya da gebelik muayenesi gibi) sistem otomatik olarak hatırlatıcıları kurar.
Örneğin gebelik muayenesi başarılı olarak veri girişi yapılmış ise, o hayvanın kuruya çıkarma zamanı geldiğinde otomatik olarak günlük iş listenize hayvan eklenecektir.

Tüm bu özelliklere ek olarak, hangi hayvanın ne zaman tohumlandığı, tohumlamanın üzerinden kaç gün geçtiği, gebeliik muayene tarihi ve gebelik sonuçlarının takibi gibi çok önemli işlemleri her hayvan için ayrı ayrı takip edebilirsiniz.

İşletmenizde üreme performansınızı artırmak için, her hayvanın üremeye ilişkin yapılmış tüm işlemleri detaylı olarak kaydetmeniz gerekmektedir. Örneğin bir ineğin doğum sonrası yapılan rahim muayenesi ve sonucunda yapılan bir kist tedavisi, bir sonraki kızgınlık teşhisinde tohum atma kararının verilmesine yönelik önemli bir bilgi olacaktır. Size düşen, bir hayvan için yapılan işlemi kolayca cep telefonunuzdan ya da bilgisayar başında o hayvanın kayıtlarına işaretlemek ve ihtiyaç olduğunda kolayca bu bilgiye erişmektedir. Tarihler birbiri arasındaki gün bilgisi ile beraber sunulur. Böylece cep telefonunuzda gördüğünüz bir tarihin üzerinden 21 gün geçmiş mi diye hesaplama yapmanıza gerek kalmaz.

Kolay Veri Girişi

Sadece hayvanı seçerek, gerekli tüm veriyi kolayca girebilirsiniz. Kullanılan tohum, tohumlama işlemini yapan kişi gibi bir çok detayı da hızlıca düzenleyebilirsiniz. Dinamik raporlama ile istediğiniz rapor formatını üretebilirsiniz.

Otomatik Hatırlatıcılar

Tohumlama bilgisine göre gebelik muayenesini otomatik hatırlatır. Gebelik muayene sonucuna göre eğer olumsuz ise tekrar tohumlama zamanını eğer olumlu ise ikinci gebelik muayenesini ve kuruya çıkarılma tarihini otomatik hatırlatır.

Detaylı Raporlama

Bir hayvanın geçmiş tohumlama işlemlerini inceleyebilir, böylece o hayvana özel performans karşılaştırmasını kolayca yapabilirsiniz. Bunun yanında, tohumlama yapan hayvanların ayrı ayrı performanslarını da inceleyebilirsiniz.

Yukarıda anlatılan bir çok işleve ek olarak, yavru sağlığı ve yavruların pedigri bilgileri de üreme modülü içerisinde ele alınmaktadır. Doğum sırasında yaşanan zorluklar ve ilk muayene bulguları sisteme kolayca kaydedilebilir. Sistem 21 günlük döngüleri otomatik ele alır ve doğum sonrası istenen bekleme/dinleme süresi sonunda döngüleri otomatik listelemeye başlar.

üreme tohumlama png

 

Kullanım kolaylığı açısından, üreme ve tohumlamaya ilişkin tüm işlevleri önce hayvan seçerek yapabilirsiniz. Ancak bunun dışında doğum ekleme, tohumlama ve muayene ekranlarında da toplu halde birden çok hayvan üzerinde de işlem yapabilirsiniz.

Çiftçi

Hangi sorunları çözer?

1. Bu inek ne zaman tohumlanmıştı? Son tohumlaması üzerinden kaç gün geçmişti?

2. Gebelik muayenesi ne zaman yapılmalı? Son Gebelik Muayenesinde Veteriner Hekim ne demişti?

3. Kuruya ne zaman çıkarayım? Beklenen doğum tarihi ne zaman?

4. Doğum sonucu yavrusu nasıldı? Doğumu nasıl oldu? Muayene sonucu nasıldı?

5. Geçmiş gebelikleri nasıl sonuçlanmıştı? Önceki yavrularının süt verimi nasıldı?

 

Yukarıda verilmiş sorular ve daha bir çok süreci üreme tohumlama modülü ile kolayca takip edebilirsiniz.

Neleri Yapabilirim?

Çiftçilerin Soruları

Program hakkında detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için uzmanlarımız size ulaşsın.

www.benimsurum.com banner

Çiftçilerimizden Dinleyin

Sistemi Görün (Süt İşletmeleri)

Sistemi Görün (Besi İşletmeleri)

MAKALELER

Sürünüzdeki İşlerinizi Kolaylaştırın!

İşletmenizde takip ettiğiniz süreçleri kolayca yönetmeniz için kullanabileceğiniz birçok yöntem var...

Çiftliğinizde Maliyetleri Azaltmanın 5 Yöntemi

Hayvancılık işletmesinde hayvan sayısı ne kadar olursa olsun, tüm üretim süreçlerini kontrol etmek en önemli yönetim gereksinimidir...

Çiftliklerde Teknoloji Kullanımı

Çiftliklerde teknoloji kullanımının her bir hayvandan gelen maksimum verimle çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır...

Gizli Kızgınlık Nasıl Yakalanır?

Kızgınlık göstermeme bütün işletmelerin ortak sorunu. Aslında sorulması gereken soru, acaba bu inek kızıyor da çiftçimiz mi kaçırıyor?

Çiftliğinizde Kârlılığınızı Arttırın!

Her türlü ekonomik faaliyette olduğu gibi süt sığırcılığında da temel amaç çiftliğinizde en yüksek karlılığın elde edilmesidir...

Bir Bakışta Sürünüzün Tamamını Görmek...

Tüm sürüyü, her bir hayvan için durumlarına özelleşmiş halde tek bir ekranda inceleyebilmek çiftçilerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır...

 

ETBIS - www.benimsurum.com
ETBİS - Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, e-ticaret aktörlerinin kayıt altına alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir bilgi sistemidir. BenimSurum.com kayıtlarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.